Rolnicy blokują rondo w Zakręcie. Protest przeciwko zielonemu ładowi i skutkom suszy

W piątek około godziny 11 rolnicy zablokowali rondo w miejscowości Zakręt pod Warszawą, protestując przeciwko zapisom Zielonego Ładu oraz zwracając uwagę na straty spowodowane suszą. Protestujący planują utrzymywać blokadę aż do godzin wieczornych.

Blokada Dróg i Utrudnienia w Ruchu

Na miejsce protestu przybyło około 15 ciągników oraz samochody osobowe rolników. Bezpieczeństwa pilnuje policja. Na miejscu pojawili się także politycy Konfederacji, w tym Sławomir Mentzen i Krzysztof Bosak.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o utrudnieniach na trasie A2 w kierunku Warszawy. Zablokowana została łącznica zjazdowa w kierunku węzła Zakręt, co wymusiło wyznaczenie objazdu przez S2. Utrudnienia rozpoczęły się około godziny 10:56 i potrwają do odwołania.

Trasa Protestu

Protest rolników rozpoczął się o godzinie 9:30 w miejscowości Trzebucza w powiecie węgrowskim. Kolumna ciągników przejechała przez Janów, Osiny, Nowe Osiny, Stojadła, aż dotarła do Zakrętu, gdzie zablokowano rondo.

Przyczyny Protestu

Jak wyjaśnił w rozmowie z tvnwarszawa.pl Łukasz Komorowski, jeden z organizatorów protestu, rolnicy sprzeciwiają się nie tylko zapisom Zielonego Ładu, ale również chcą zwrócić uwagę na brak systemu pomocy dla rolników dotkniętych suszą. Ponadto, rolnicy skarżą się na opóźnienia w wypłatach dopłat bezpośrednich za zeszły rok, co prowadzi do destabilizacji ich sytuacji finansowej. W proteście bierze udział około 150 osób.

Objazdy i Zalecenia Policji

Policja udziela wskazówek dla kierowców, jak ominąć blokadę. Samochody osobowe jadące od Mińska Mazowieckiego kierowane są na ulicę Asfaltową i DK638. Pojazdy ciężarowe korzystają z autostrady A2. Kierowcy z Warszawy powinni jechać drogą 638 przez Sulejówek do Stanisławowa, a następnie na DK50 w kierunku A2 i DK92.

Reakcje i Działania Władz

Małgorzata Tarnowska z GDDKiA wcześniej ostrzegała, że rolnicy planują zablokować węzeł Warszawa Wschód w Zakręcie, co spowoduje zamknięcie wjazdu z kierunku Warszawy i Mińska Mazowieckiego oraz wyłączenie odcinka od węzła Warszawa Wschód do węzła Lubelska z ruchu.

Żądania Rolników

Rolnicy domagają się odstąpienia od przepisów Zielonego Ładu, który ma na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej w Europie do 2050 roku poprzez bardziej ekologiczną produkcję rolną i redukcję użycia nawozów oraz środków ochrony roślin. Ponadto, rolnicy chcą uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza Unii Europejskiej.