Pytania o zagrożone środki unijne. Prezydent: Liczę na to, że polityka w Unii Europejskiej będzie uczciwa

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty budowy tunelu na zakopiance był pytany o doniesienia o możliwości zablokowania kolejnych unijnych środków. – Liczę na to, że polityka w Unii Europejskiej będzie po prostu uczciwa – powiedział. Na kolejne pytania dziennikarzy nie odpowiedział. Inwestycja, którą wizytował, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej.

Brytyjski dziennik “Financial Times” poinformował w niedzielę, że instytucje Unii Europejskiej są gotowe, by zamrozić środki na pomoc regionalną dla Polski w związku z obawami o niezależność polskiego wymiaru sprawiedliwości. Chodzi o 75 miliardów euro z Funduszy Spójności. O tej sprawie w poniedziałek napisała też “Rzeczpospolita”.

Prezydent Andrzej Duda, który w środę pojawił się na budowie tunelu na zakopiance pod górą Luboń Mały, został zapytany, co myśli o tym, że środki z kolejnego funduszu mogą do nas nie trafić i czy zamierza podjąć jakieś działania.

– O ile wiem, na razie tylko media, czyli państwo, piszecie o tym, że środki z Funduszy Spójności mogłyby nie trafić. Liczę na to, że polityka w Unii Europejskiej będzie po prostu uczciwa. Jeżeli będzie uczciwa, to to wystarczy – powiedział.