Przełomowa metoda recyklingu plastiku z Japonii

Naukowcy z Osaki opracowali innowacyjną metodę chemicznego recyklingu plastiku, która traktuje tworzywa sztuczne jako surowce chemiczne i odzyskuje z nich czyste substancje.

– W ostatnich latach recykling chemiczny cieszy się dużym zainteresowaniem – mówi Masazumi Tamura z uniwersytetu w Osace. Według badań naukowych opublikowanych w Science Advances w 2017 roku, 90 procent wszystkich plastików, jakie kiedykolwiek wyprodukowano, nigdy nie zostało poddanych recyklingowi.

Tamura i inni badawcze z uniwersytetu w Osace odkryli, że dzięki zastosowaniu technologii dekompozycji wodoru możliwy jest rozkład odpadów z tworzyw sztucznych. Aby to zrobić, naukowcy użyli jako katalizatora rutenu wspartego tlenkiem ceru, dzięki któremu wodór rozbija wiązania węgiel-węgiel. Doświadczenie przeprowadzono w specjalnym reaktorze, pod ciśnieniem i w relatywnie niskiej temperaturze 200 stopni Celsjusza.

Naukowcom udało się przy użyciu tej metody odzyskać 92 procent substancji chemicznych z plastikowej torby, w tym 77 procent ciekłego paliwa i 15 procent wosku.