Przełom w walce z HIV. Naukowcy odkrywają metodę usuwania wirusa

W ostatnich badaniach, naukowcy dokonali przełomu w walce z HIV, korzystając z technologii edycji genów Crispr, nagrodzonej Nagrodą Nobla. Dzięki tej metodzie, porównywalnej do molekularnych nożyczek, możliwe stało się wycięcie wirusa HIV z zainfekowanych komórek.

Choć do pełnego wyeliminowania wirusa z organizmu jest jeszcze długa droga, badacze są pełni nadziei co do potencjalnych możliwości tej technologii.

Aktualne leczenie HIV pozwala kontrolować rozwój wirusa, jednak nie jest w stanie go całkowicie wyeliminować. Zespół z Uniwersytetu w Amsterdamie, który zaprezentował swoje wstępne odkrycia na konferencji medycznej, podkreślił, że ich praca jest na razie jedynie weryfikacją koncepcji i nie przekształci się w lek na HIV w najbliższym czasie.

Eksperci, w tym doktor James Dixon z Uniwersytetu w Nottingham, zgodnie podkreślają, że potrzebne jest jeszcze wiele badań, by móc mówić o wykorzystaniu tej metody w praktycznej terapii. Podkreślają również, że terapia Crispr przeciwko HIV to nie tylko duże możliwości, ale także wyzwania i potencjalne długoterminowe skutki uboczne.

Inne zespoły naukowe, takie jak Excision BioTherapeutics, również eksperymentują z Crispr w celu walki z HIV. Po 48 tygodniach eksperymentalnej terapii u trzech ochotników zakażonych wirusem HIV nie zaobserwowano poważnych skutków ubocznych. Jednak dr Jonathan Stoye z Francis Crick Institute w Londynie zwraca uwagę na trudności związane z usunięciem wirusa ze wszystkich zainfekowanych komórek oraz ryzyko niezamierzonych skutków leczenia.

HIV atakuje komórki układu odpornościowego, wykorzystując je do produkcji swoich kopii. Nawet skuteczna terapia nie jest w stanie całkowicie usunąć wirusa, który w stanie uśpienia może pozostawać w organizmie. Dlatego większość osób zakażonych wymaga terapii przeciwretrowirusowej przez całe życie.

Przełomowe badania nad wykorzystaniem Crispr do eliminacji HIV otwierają nowe perspektywy w leczeniu i potencjalnym zwalczaniu tej choroby. Chociaż do wprowadzenia takiej terapii na rynek może upłynąć wiele lat, sukcesy poczynione w tej dziedzinie budzą nadzieję na nowe metody leczenia i możliwość ostatecznego pokonania HIV.