Poznański Marsz Wolności już dziś. Uczestnicy uczczą ofiary Czerwca ’56 oraz twórców Traktatu Wersalskiego
Dziś wieczorem ulicami Poznania przejdzie Poznański Marsz Wolności – wydarzenie upamiętniające kluczowe momenty w historii Polski i naszego miasta. Jak zapowiadają organizatorzy, zgromadzenie będzie miało na celu oddanie hołdu ofiarom Czerwca 1956 roku oraz uhonorowanie podpisania Traktatu Wersalskiego przez Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego – aktu, który formalnie przywrócił Polskę na mapę Europy po 123 latach zaborów.
Marsz rozpocznie się o godzinie 19:00 spod zakładów HCP (dawniej Zakłady im. Hipolita Cegielskiego) – miejsca symbolicznego dla poznańskiego Czerwca. Uczestnicy będą nieść flagi narodowe i transparenty, by wspólnie zamanifestować pamięć o przeszłości i szacunek dla tych, którzy walczyli o wolność i suwerenność.
– "Będzie to idealna okazja, aby razem oddać hołd ofiarom Czerwca 1956 oraz uczcić pamięć o Romanie Dmowskim i Ignacym Paderewskim, którzy podpisali Traktat Wersalski w imieniu Polski" – zapowiadają organizatorzy.
Zakończenie marszu zaplanowano pod Pomnikiem Ofiar Czerwca 1956 przy ul. Kochanowskiego, gdzie uczestnicy złożą kwiaty i zapalą znicze. To tam odbędzie się również symboliczna część uroczystości – chwila zadumy i wspólna modlitwa lub refleksja nad historią Poznania i Polski.
– "Zapraszamy wszystkich, niezależnie od przekonań politycznych czy wieku, do udziału w tym ważnym wydarzeniu. Wspólnie pokażmy, że pamiętamy i szanujemy naszą historię, a także że jesteśmy dumni z naszych bohaterów" – podkreślają organizatorzy.
Marsz ma charakter pokojowy i otwarty – organizatorzy liczą na liczny udział poznaniaków, rodzin z dziećmi, seniorów, młodzieży oraz wszystkich, dla których wartości wolności, niepodległości i godności są nadal żywe.