Polska coraz bardziej innowacyjna

“Indeks Millenium – Potencjał Innowacyjności Regionów 2017” to specjalny raport, który już niebawem zostanie oficjalnie opublikowany. Jest on dziełem współpracy licznego grona ekspertów, które na co dzień przygląda się polskiej gospodarce. Już teraz można zapoznać się z jego wynikami. Jak wygląda więc rozwój regionów w naszym kraju?

Analitycy Banku Millenium przeprowadzili swoje autorskie badania dotyczące innowacyjności regionów w kraju. Wyniki analiz opublikowano w raporcie “Indeks Millenium – Potencjał Innowacyjności Regionów 2017”. Eksperci brali pod uwagę 6 kategorii, które ich zdaniem mają największy wpływ na wzrost innowacyjności. Jest to wydajność pracy, stopa wartości dodanej, liczba wydanych patentów, wydatki na badania i rozwój, liczba osób pracujących w badaniach i rozwoju oraz edukacja policealna.

Na pierwszym miejscu, jako najbardziej innowacyjny region, znalazło się województwo mazowieckie. Kolejne trzy miejsca zajmują województwa małopolskie, dolnośląskie i pomorskie. Dane z raportu wyraźnie zaznaczają, iż w ostatnim czasie zmniejszają się różnice w osiągnięciach między województwem mazowieckim, a pozostałymi trzema. Powołując się na słowa eksperta Adama Berenta, dyrektora Departamentu Ratingu w Banku Millenium, jest to spowodowane między innymi coraz większymi środkami, jakie inwestuje się w badania i rozwój, prężnie działającymi strefami ekonomicznymi i aktywnym rozwojem infrastruktury transportowej i edukacyjnej. 

Większość województw, bo aż 11, odnotowała także wzrosty we wszystkich 6 kategoriach. Wzrosty te nie dotyczą jedynie województw opolskiego, podkarpackiego, łódzkiego, lubuskiego i śląskiego. Natomiast województwo lubelskie zostało wyróżnione jako to, które dokonało największego rozwoju w latach 2010-2015.

Z kolei trzy najmniej innowacyjne województwa w tym raporcie to świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i lubuskie. Niestety niskie wydatki na badania i rozwój oraz mała ilość pracowników w tym sektorze oraz niewielka ilość wydanych patentów nie pozwoliły tym regionom wybić się w zestawieniu.

Rozwój lokalny idzie w parze z rozwojem międzynarodowym. Porównanie tegorocznego raportu z tym z poprzedniego roku pozwala na stwierdzenie, iż polska innowacyjność i rozwój rosną w siłę. Jak można przeczytać w raporcie, w 2016 roku Polska zajęła 39. miejsce na 128 wśród najbardziej innowacyjnych gospodarek, co jest aż o 7 miejsc wyżej względem poprzednich analiz. 

Źródło: www.kurier.pap.pl oraz Bank Millenium