Pies przeżył 10 tygodni w górach Kolorado obok zmarłego właściciela

W dramatycznym epizodzie przetrwania, pies rasy Jack Russell Terrier o imieniu Finney przeżył dziesięć tygodni w górach Kolorado, polując na małe zwierzęta, po tym jak jego właściciel, 71-letni Rich Moore, zaginął podczas wspólnej wędrówki.

Wyprawa Moore’a z Finneyem na Blackhead Peak 19 sierpnia zakończyła się tragicznie, kiedy nigdy nie wrócili do domu. Ciało Moore’a zostało odnalezione dopiero 30 października, z wiernym Finneyem u jego boku. Ratownicy, którzy odnaleźli ciało i psa, określili to wydarzenie jako „wspaniałą historię przetrwania”.

Delinda VanneBrightyn z Taos Search and Rescue opisała, jak wcześniejsze poszukiwania na stromej zachodniej stronie góry, pomiędzy miejscem zaparkowania samochodu Moore’a a szczytem, nie przyniosły rezultatów. Finney został odnaleziony w górach San Juan, około 2,5 km na wschód od szczytu, ważąc tylko około połowy swojej pierwotnej masy.

VanneBrightyn podkreśliła, że przetrwanie Finney było możliwe dzięki polowaniu na małe zwierzęta i unikaniu drapieżników. Podkreśliła również, że rasa Jack Russell Terrier jest znana z wytrzymałości i odwagi.

Koroner Brad Hunt orzekł, że Moore zmarł z powodu hipotermii, a doświadczenie Moore’a jako turysty nie uchroniło go przed tragicznym losem. Wspomniano, że Moore był doświadczonym turystą, który wcześniej zdobywał Blackhead Peak.

Żona Moore’a, Dana Holby, która była poza domem w trakcie wydarzeń, opowiedziała o głębokiej więzi, jaka łączyła Finneya z jej mężem. Wyraziła szok i ulgę, dowiedziawszy się o przetrwaniu Finneya, który teraz znajduje się pod opieką rodziny Moore’a.

Ta niezwykła opowieść o przetrwaniu i lojalności psa względem swojego właściciela wzrusza i przypomina o niezwykłych umiejętnościach przetrwania naszych czworonożnych towarzyszy.