Owsiak: na tegorocznym festiwalu Pol’and’Rock bawiło się 700-800 tys. ludzi

Festiwal po raz kolejny okazał się ogromnym sukcesem. Liczymy, że kilkaset tysięcy ludzi – między 700 a 800 tys. – przyjechało do nas, aby spędzić ten czas razem z nami – powiedział w Kostrzynie nad Odrą prezes Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak.

Owsiak przyjechał we wtorek do Kostrzyna (Lubuskie), by podsumować i podziękować lokalnym władzom i służbom za pomoc w organizacji tegorocznego festiwalu.

Szef WOŚP poinformował, że podczas imprezy na grupie prawie tysiąca osób przeprowadzono badanie dotyczące festiwalu. Podał kilka danych wynikających z tej ankiety.

“Stwierdzono, że jest to festiwal bezpieczny – 99 proc., że jest atrakcyjny – 97 proc. Czy się podobał, znowu 97 proc. Ludzie chcą tutaj wrócić – tak – 98 proc. chce wrócić do Kostrzyna nad Odrą” – powiedział.

Mówił, że z Kostrzyna po imprezie wyjechało 159 pociągów, odwożąc do domów jej uczestników. Po festiwalu zabrano 560 ton śmieci – o 120 ton więcej niż rok wcześniej, a związana ze sprzątaniem akcja pod nazwą “Zaraz będzie czysto” cieszyła się powodzeniem wśród uczestników festiwalu i objęła łącznie 380 ha, o 50 ha więcej niż poprzednio.

“Pokazuje to, że festiwal jest wielki, ogromny, ale jest również przedsięwzięciem, nad którym super panujemy, ponieważ mamy porozumienie, takie obywatelskie ze wszystkimi, którzy się tutaj bawią” – powiedział Owsiak.

Zapowiedział, że w przyszłym roku Pol’and’Rock Festival odbędzie się od 30 lipca do 1 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą.

Prezes WOŚP poinformował, że organizacja festiwalu w zeszłym roku 2018 r. kosztowała 11 mln zł. Dodał, że w tym roku może to być o milion – pół miliona zł więcej. Koszty te są jeszcze obliczane. Dodał, że najwięcej kosztuje strona techniczna imprezy.

Owsiak ocenił, że to “bardzo niewielkie” pieniądze, biorąc pod uwagę skalę imprezy i liczbę towarzyszących jej wydarzeń. Wskazał, że inne festiwale są znacznie droższe.

“Dlatego tak nas cieszą te badania, kiedy ludzie mówią – 53 proc. tylko przyjeżdża dla muzyki, tylko albo może aż, a drugie 50 proc. przyjeżdża, żeby to przeżyć i to jest ta siła festiwalu, która nam oszczędza pieniądze” – powiedział Owsiak.

Fundacja WOŚP podkreśla, że festiwal nie jest finansowany z pieniędzy z corocznej zbiórki WOŚP, lecz przez jego sponsorów.

“Był to bardzo duży festiwal i bardzo udany festiwal. Szczególnym powodem do satysfakcji jest fakt, że festiwal okazał się nie tylko niezwykle wartościowy pod względem artystycznym i atmosfery, dla której ludzie tu przyjeżdżają, ale był też festiwalem bardzo bezpiecznym” – powiedział PAP burmistrz Kostrzyna nad Odrą Andrzej Kunt.

Dodał, że dowodem na to są pochlebne opinie służb kierowane pod adresem organizatorów imprezy.

Podczas konferencji prasowej Jerzy Owsiak przypomniał, że kolejny zimowy finał WOŚP został zaplanowany na 12 stycznia przyszłego roku, a jego temat przewodni zostanie ogłoszony 16 października.

Tegoroczny festiwal Pol’and’Rock odbył się od 1 do 3 sierpnia br. Na czterech jego scenach wystąpiło na nim ponad 60 zespołów z Polski i zagranicy. Oprócz dużej dawki muzyki różnych gatunków, uczestnicy mogli się też spotkać z artystami, pisarzami i twórcami w Akademii Sztuk Przepięknych. W ramach ASP odbywały się też różne warsztaty.

Pol’and’Rock to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Przez 23 edycje nosił nazwę “Przystanek Woodstock”. Została ona zmieniona ze względów prawnych.

Głównym tematem muzycznym festiwalu jest rock, ale pojawiają się na nim różne gatunki: od folku do metalu. W ostatnich latach na festiwalowych scenach wystąpili także artyści grający reggae, muzykę elektroniczną czy klasyczną.

Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. (PAP)