Operacja “Power Off”: Policja zatrzymała osoby współpracujące z międzynarodową siecią cyberprzestępczą

Funkcjonariusze Wydziału Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) w Bydgoszczy, we współpracy z lokalną Prokuraturą Okręgową, zatrzymali dwie osoby związane z międzynarodową działalnością cyberprzestępczą. Podejrzani byli odpowiedzialni za tworzenie i sprzedaż usług umożliwiających przeprowadzanie ataków DDoS, popularnie nazywanej “DDoS as a Service”.

 

Usługa, którą przestępcy oferowali od 2013 roku, pozwalała na atakowanie systemów informatycznych na całym świecie po uiszczeniu opłaty w kryptowalucie. To wpływało na znaczne zakłócenie działania atakowanych systemów.

CBZC w Bydgoszczy prowadzi postępowanie dotyczące tej kwestii, mając na celu identyfikację i zatrzymanie administratorów platform internetowych umożliwiających przeprowadzanie ataków DDoS. Śledztwo, które przyniosło już pierwsze sukcesy, jest częścią międzynarodowej operacji “Power Off”. W działaniach uczestniczą m.in. Europol, US FBI, policje z Niderlandów, Niemiec, Belgii, a koordynację prowadzi zespół J-CAT (Joint Cybercrime Action Taskforce).

Podczas śledztwa udało się zabezpieczyć dane z serwera sprawców zlokalizowanego w Szwajcarii. Informacje te obejmowały ponad 35 tys. kont użytkowników, 76 tys. wpisów logowania do platformy, ponad 320 tys. unikalnych adresów IP zaatakowanych serwerów. Dodatkowo, znaleziono dowody na zakup “planów” ataku przez ponad 11 tys. osób za łączną sumę około 400 tys. dolarów.

Podczas akcji zatrzymano dwie osoby i przeprowadzono dziesięć przeszukań. Na komputerze jednego z podejrzanych znaleziono dowody administrowania przestępczą domeną. Obecnie dwóm osobom przedstawiono zarzuty zgodnie z art. 269b § 1 kodeksu karnego.

W trakcie przeprowadzonych działań udało się zabezpieczyć liczny sprzęt elektroniczny, w tym 15 twardych dysków, 5 komputerów stacjonarnych, 6 laptopów, 10 telefonów oraz 5 pamięci USB i 3 karty SIM. Ponadto, funkcjonariusze przejęli wydruk portfela kryptowalutowego z kluczem prywatnym zawierającym 1 BTC i 1 BCH, o wartości ponad 114 tys. złotych, oraz gotówkę w kwocie ponad 145 tys. złotych. Łączna wartość zabezpieczonego majątku przekroczyła 260 tys. złotych.

Choć śledztwo przyniosło już pierwsze sukcesy, sprawa nadal ma charakter rozwojowy, a kolejne zatrzymania nie są wykluczone.