OpenAI, twórca ChatGPT, otwiera pierwsze zagraniczne biuro w Londynie

OpenAI, amerykańska firma informatyczna, która jest twórcą popularnego sztucznego inteligenta ChatGPT, ogłosiła niedawno otwarcie swojego pierwszego biura poza Stanami Zjednoczonymi. Firma wybrała na swoje międzynarodowe centrum badań i rozwoju stolicę Wielkiej Brytanii – Londyn.

Decyzja o lokalizacji w Londynie jest “świetną okazją do przyciągnięcia talentów na światowym poziomie” – wyjaśnił Sam Altman, CEO OpenAI. Ruch ten nastąpił po krytyce proponowanych przez Unię Europejską przepisów regulujących sztuczną inteligencję (AI), które wymagałyby od firm ujawnienia treści wykorzystywanych do szkolenia ich systemów AI.

Wielka Brytania z kolei przygotowuje regulacje, które zostały opisane jako „promujące innowacje”. Diane Yoon, wiceprezes OpenAI, wyraziła swoje zadowolenie z możliwości rozszerzenia działalności firmy na Londyn, miasto znanego na całym świecie ze swojego zróżnicowanego krajobrazu kulturalnego i niezrównanego potencjału talentów.

Firma OpenAI planuje zbudować dynamiczne zespoły badawcze i inżynierskie, które będą umacniać jej zaangażowanie w tworzenie i promowanie bezpiecznej sztucznej inteligencji. Zdaniem firmy, ChatGPT, który zadebiutował w listopadzie ubiegłego roku, wywołał intensywne zainteresowanie globalnej społeczności swoją zdolnością do generowania odpowiedzi o ludzkiej brzmieniu. Sztuczna inteligencja, mimo swojego potencjału, wywołuje jednak liczne kontrowersje. Wiele osób zastanawia się, jakie potencjalne zagrożenia stwarza AI i jakie regulacje powinny być wprowadzone, aby zmniejszyć te zagrożenia.

Podczas wydarzenia na University College London, Altman stwierdził, że sztuczna inteligencja ma potencjał do tworzenia miejsc pracy i zmniejszania nierówności. Premier Rishi Sunak wyraził podobne optymistyczne poglądy, mówiąc, że sztuczna inteligencja ma potencjał do “pozytywnej zmiany ludzkości” i “zapewnienia lepszych wyników dla brytyjskiej opinii publicznej”.

ChatGPT nie jest pozbawiony kontrowersji. Włoskie władze na krótko zbanowały usługę, zanim została przywrócona w kwietniu 2023 r. Rząd Wielkiej Brytanii, z kolei, zainwestował od 2014 roku aż

2,5 miliarda funtów w rozwój sztucznej inteligencji.

Departament Nauki, Innowacji i Technologii Wielkiej Brytanii, na prośbę BBC, nie skomentował jeszcze najnowszych działań OpenAI. Niemniej jednak, wydaje się, że inwestycje rządu w AI oraz otwarcie nowego biura przez OpenAI podkreślają rosnące znaczenie sztucznej inteligencji w krajobrazie technologicznym Wielkiej Brytanii.

Jak zawsze, debaty na temat sztucznej inteligencji i jej potencjalnego wpływu na społeczeństwo będą się toczyć. OpenAI, poprzez swoje nowe biuro w Londynie, będzie na pewno odgrywać kluczową rolę w kształtowaniu tych rozmów. Biorąc pod uwagę ich zobowiązanie do bezpiecznego i etycznego rozwoju sztucznej inteligencji, możemy oczekiwać, że OpenAI będzie prowadzić te dyskusje w sposób odpowiedzialny.

Tak więc, otwarcie londyńskiego biura OpenAI zwiastuje nową erę dla firmy oraz dla globalnego sektora sztucznej inteligencji.