Nowa misja NASA zbada wnętrze Marsa

Statek kosmiczny InSight wystartował z bazy sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii. Lądowanie na Marsie zaplanowane jest na 26 listopada 2018 roku. 

W wartą 1 miliard dolarów misję zaangażowani byli naukowcy z USA, Francji, Niemiec oraz kilku jeszcze krajów europy między innymi Polski. Marsa zbada między innymi wykonany przez Polaków Kret HP3 -próbnik służący do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety. Dotrze on na głębokość 5ciu metrów w głąb czerwonej planety. Kreta wykonała polska firma Astronomika, która rozpoczęła swoją działalność w roku 2013 i współpracuje między innymi z Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Spawalnictwa, Instytut Lotnictwa, Politechnikę Łódzką i Politechnikę Warszawską. Oprócz Kreta, użyty zostanie również sejsmometr badający aktywność sejsmiczną Marsa i przyrząd Rise pozwalający na dokładny pomiar ruchów planety.

Ta misja wysonduje wnętrze innej planety naziemnej, dając nam pojęcie o rozmiarze rdzenia, płaszcza, skorupy i naszej zdolności do porównania ich z Ziemskimi, To ma fundamentalne znaczenie dla zrozumienia pochodzenia naszego systemu słonecznego i jego obecnego stanu

Jim Green główny naukowiec NASA

Jest to pierwsza misja międzyplanetarna startująca z Zachodniego Wybrzeża USA, ma ona potrwać 2 lata.