Noszenie maseczek może zwiększać ryzyko infekcji skórnej

Maseczki noszone wiele godzin np. przez lekarzy i pielęgniarki, czy ludzi w miejscach publicznych, oferują bezcenną ochronę, mogą jednak uszkadzać skórę i zwiększać ryzyko jej zakażeń – podkreśla brytyjska ekspert ds. skóry prof. Karen Ousey.

Informację prasową na ten temat publikuje brytyjski University of Huddersfield (https://www.hud.ac.uk/news/2020/april/skin-damage-from-face-masks-and-gloves/).

Prof. Karen Ousey, dyrektor Institute of Skin Integrity and Infection Prevention (Instytut Integralności Skóry i Prewencji Infekcji) na University of Huddersfield (Wielka Brytania) była członkiem zespołu, który prowadził szczegółowe badania nad uszkodzeniami skóry i ranami, powstającymi w związku z korzystaniem z różnych materiałów i sprzętów medycznych, takich jak maseczki na twarz. Rekomendacje na ten temat naukowcy wydali w lutym 2020 r. na łamach pisma “Journal of Wound Care”.

W obecnej sytuacji szczególnie istotny jest problem uszkodzeń skóry, które mogą powstawać pod wpływem długotrwałego noszenia maseczek, zwłaszcza przez lekarzy i innych pracowników medycznych.

Jak tłumaczy prof. Ousey, osoby noszące maseczki pocą się pod nimi i to przyczynia się do tarcia materiału o skórę, a w konsekwencji uszkodzenia skóry na nosie i policzkach. Te ranki mogą potencjalnie doprowadzić do infekcji skórnej.

“Maski noszone przez pracowników medycznych muszą być dobrze dopasowane do twarzy. Gdyby noszący je medycy zakładali pod nie opatrunki na skórę już po ich dopasowaniu, istnieje ryzyko, że maska przestanie dobrze leżeć” – wyjaśnia specjalistka.

Prof. Ousey podkreśla, że osoby noszące maseczki muszą utrzymywać skórę twarzy czystą, dobrze nawodnioną i nawilżoną. Co najmniej 1,5 godziny przed założeniem maseczki powinny też nałożyć tzw. krem barierowy, który zwiększy ochronną funkcję skóry.

Jak sugeruje ekspertka, co dwie godziny powinno się poluzować maskę, by nie uciskała skóry. I by można było oczyścić skórę. Oczywiście należy to robić w bezpiecznym miejscu, nie w obecności pacjentów.

Prof. Ousey radzi, by osoby, które w przestrzeni publicznej noszą maski non stop, jak pracownicy sklepów, dbali o to, by skóra była czysta, sucha i niespocona. “A jeśli czują, że maska ich trze, powinni zdjąć ją najszybciej jak to możliwe, gdy już będą w bezpiecznych warunkach” – podsumowuje. (PAP)