Niemcy wobec wyzwań budżetowych: wsparcie dla Ukrainy pod znakiem zapytania

Niemiecki minister obrony, Boris Pistorius, ogłosił w Kijowie pakiet wsparcia dla Ukrainy o wartości 1,3 miliarda euro, który na razie nie jest zagrożony. Jednakże, w świetle niedawnego wyroku Federalnego Trybunału Konstytucyjnego (TK) w Niemczech i powstałych z tego tytułu problemów budżetowych, przyszłe wsparcie militarne dla Ukrainy stoi pod znakiem zapytania.

Jak informuje portal DW, planowano podwojenie niemieckiego wsparcia wojskowego dla Ukrainy w przyszłym roku, zwiększając je z 4 do 8 miliardów euro. Jednak ze względu na orzeczenie TK prace nad budżetem federalnym ulegają opóźnieniu.

Wyrok TK i Konsekwencje dla Budżetu

Federalny Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie dotyczące przeniesienia 60 miliardów euro z funduszu walki ze skutkami pandemii koronawirusa do Funduszu Klimatu i Transformacji. Trybunał uznał, że decyzja ta była niezgodna z konstytucją i naruszała zasadę fiskalną, znaną jako „hamulec zadłużenia”.

Poszukiwanie Rozwiązania dla Dziury Budżetowej

W związku z tym, rząd niemiecki musi znaleźć sposoby na załatanie powstałej dziury budżetowej. Ministerstwo Finansów nakazało pozostałym resortom wstrzymanie nowych zobowiązań finansowych z budżetu na ten rok.

Niepewność Dotycząca Dalszego Wsparcia

Marie-Agnes Strack-Zimmermann, szefowa komisji obrony Bundestagu, przekazała, że obiecane 8 miliardów euro dla Ukrainy na chwilę obecną nie jest zabezpieczone. Trwają prace nad uzasadnieniem tej kwoty, jak również nad zapewnieniem dalszego wyposażenia Bundeswehry, niemieckich sił zbrojnych.