Muzyka królowała na Gali Fryderyk Festiwal 2023: Oto laureaci nagród

Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Fryderyk Festiwal 2023, która odbyła się po raz pierwszy w Gliwicach, zakończyła się w sobotę. Podczas uroczystej gali przyznano nagrody muzyczne w 26 kategoriach.

Wśród nominowanych znaleźli się przedstawiciele różnych gatunków muzycznych, od pop-u, przez jazz, aż po metal.

Laureatami nagród zostali m.in. Sanah i Mrozu, którzy zdobyli tytuły Artystki i Artysty Roku, a także Producenta Roku. Najlepszym Nowym Wykonaniem okazało się utwór “Ostatnia prosta” w wykonaniu Kaśki Sochackiej, natomiast Teledyskiem Roku został klip do piosenki “Brodka – Sadza” w reżyserii Dawida Krępskiego.

W kategorii Album Roku – Pop triumfował Mrozu za “Złote bloki”, natomiast w kategorii Album Roku – Hip Hop nagrodę zdobył duet Szczyl i Magiera za “8171”. Dawid Podsiadło z kolei otrzymał nagrodę za Najlepsze Nagranie Koncertowe za album “Leśną Muzykę”. Fonograficzny Debiut Roku przypadł Sarze James.

W kategorii Album Roku – Indie Pop zwyciężył zespół Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico za album “Amore assoluto per Ennio”, natomiast w kategorii Album Roku – Rock nagrodę otrzymał zespół Dezerter za “1986 Co będzie jutro?”. Kompozytorską nagrodę zdobyli Dawid Podsiadło i Jakub Galiński.

W kategorii Album Roku – Metal zwyciężył zespół Behemoth za “Opvs Contra Natvram”, a w kategorii Projekt Artystyczny Roku zwyciężył Miuosh z Zespołem „Śląsk”. Sanah otrzymała nagrodę za Album Roku – Piosenka Poetycka i Literacka za album “sanah śpiewa Poezyje”, natomiast Michał Barański zdobył nagrodę za Album Roku – Jazz za album “Masovian Mantra”.

Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych w muzyce jazzowej otrzymała Ewa Bem, natomiast pośmiertnie Złotym Fryderykiem za całokształt działalności uhonorowano kompozytora Andrzeja Korzyńskiego.