Można kastrować. Sąd administracyjny przyznał rację warszawskim urzędnikom

Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację warszawskim urzędnikom w sprawie miejskiego programu sterylizacji i kastracji psów i kotów. Program w ubiegłym roku został uchylony przez wojewodę mazowieckiego pod zarzutem przekroczenia przez stołeczny samorząd kompetencji w tym zakresie. W uzasadnieniu wyroku NSA stwierdził m.in., że „gmina w ramach realizacji obowiązkowego zadania utrzymania czystości i porządku w gminach, powinna podjąć wszelkie działania przeciwdziałające bezdomności zwierząt. Istotnym elementem w zapobieganiu bezdomności zwierząt jest zorganizowanie dofinansowania przez gminy dobrowolnej sterylizacji zwierząt dla ich właścicieli.”

W ubiegłym roku rada m.st. Warszawy przyjęła program przeciwdziałania bezdomności psów i kotów. – Po raz pierwszy w historii wojewoda mazowiecki zakwestionował miejski program dopatrując się niezgodności z ustawą o ochronie zwierząt. Było to kuriozalne postanowienie wojewody, w szczególności biorąc pod uwagę fakt, że dzięki konsekwentnej polityce miasta od lat w Warszawie zmniejsza się liczba bezdomnych zwierząt – powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy przekonując, że właśnie m.in. dzięki temu programowi liczba czworonogów przebywających w schronisku dla bezdomnych zwierząt w ciągu pięciu lat zmniejszyła się o 65 proc. W 2010 roku w schronisku przebywało aż 2366 zwierząt, podczas gdy teraz jest ich tam 815.  

W latach 2012-2014 Miasto Stołeczne Warszawa dofinansowywało 50 proc. kosztów zabiegów sterylizacji i kastracji czworonogów, natomiast od 2015 roku pokrywało 100 proc. kosztów. W sumie z akcji prowadzonej przez stołeczny ratusz w latach 2012-2016 skorzystali właściciele 6523 psów i kotów. Realizacja zabiegów sterylizacji i kastracji zwierząt została w 2016 r. przerwana z powodu rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody mazowieckiego.

W międzyczasie Sejm przegłosował nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Na jej podstawie, a także procedowanego przez Radę m.st. Warszawy Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie m.st. Warszawy w 2017 roku, od kwietnia br. warszawiacy i ich czworonogi ponownie mogą korzystać z bezpłatnych świadczeń.