Marsjańskie warunki w izraelskim kraterze. Sześciu badaczy spędzi w nim miesiąc

Sześć osób rozpoczęło eksperyment AMADEE-20, symulujący życie na Marsie. Najbliższy miesiąc mają spędzić w specjalnie przygotowanej bazie w kraterze Ramon w Izraelu. Członkowie zespołu są nieustannie monitorowani przez kamery, a kiedy chcą wyjść na zewnątrz, muszą założyć kombinezony kosmiczne.

 

W kraterze Ramon w południowym Izraelu, sześcioosobowy zespół – pięciu mężczyzn i jedna kobieta – rozpoczął symulację życia na Czerwonej Planecie. Eksperyment ma zająć około miesiąca.

Ich ośrodek AMADEE-20 jest schowany pod skalistym zboczem. Wewnątrz śpią, odżywiają się i przeprowadzają eksperymenty. Gdy chcą wyjść na zewnątrz, muszą założyć skafandry kosmiczne wyposażone w kamery, mikrofony i niezależne systemy oddechowe. Cały sprzęt waży około 50 kilogramów.

Członkowie zespołu są nieustannie obserwowani przez kamery. Ich funkcje życiowe są monitorowane, a ich ruch wewnątrz śledzony w celu przeanalizowania ulubionych miejsc.

Na zewnątrz inni inżynierowie i specjaliści pracują z dronem i łazikiem, aby ulepszyć ich autonomiczną nawigację i mapowanie, by poradziły sobie w świecie, w którym GPS nie jest dostępny. W sumie potrzebnych jest ponad 20 badań w dziedzinach takich jak geologia, biologia i medycyna.