Ludzka czaszka znaleziona w dziale Halloween w sklepie charytatywnym na Florydzie

Nietypowe znalezisko zaniepokoiło społeczność na Florydzie, gdy w lokalnym sklepie charytatywnym w dziale dekoracji na Halloween znaleziono ludzką czaszkę.

Odkrycie zrobiło wrażenie nie tylko na klientach sklepu, ale i na antropologach, którzy doceniają znaczenie takiego znaleziska, mimo że nie wiąże się ono z żadnymi niedawnymi przestępstwami.

W zwykłą sobotę, kiedy klienci buszowali między kostiumami i dekoracjami, jeden z nich, antropolog o bystrym oku, natknął się na przedmiot, który wydawał się nie pasować do reszty asortymentu. Nie była to typowa plastikowa rekwizyt. Specjalista szybko zorientował się, że może mieć do czynienia z autentycznym ludzkim reliktem i niezwłocznie powiadomił władze.

Detektywi, którzy szybko odpowiedzieli na wezwanie, przybyli na miejsce i potwierdzili przypuszczenia, że znalezisko jest prawdopodobnie ludzkiej natury. Prowadzący dochodzenie w North Fort Myers, miejscowości położonej niedaleko Miami, podjęli współpracę z medykiem sądowym w celu dokładniejszego zbadania czaszki. Na obecnym etapie, przedstawiciele prawa nie ujawniają, czy znalezisko wiąże się z jakimkolwiek konkretnym zaginięciem czy zbrodnią z przeszłości.

Właściciel sklepu, zaskoczony i zaniepokojony, poinformował śledczych, że czaszka była częścią magazynowego zapasu nabyta kilka lat temu i przez cały czas pozostawała niezauważona.

Biuro szeryfa hrabstwa Lee zbagatelizowało znalezisko w komunikacie na portalach społecznościowych, jednakże podkreśliło, że zdarzenie jest pewnego rodzaju kuriozum, a nie groźnym odkryciem. Zgodnie z regulacjami stanu Floryda, sprzedaż ludzkich organów lub tkanki jest nielegalna i wiąże się z konsekwencjami prawnymi.

To odkrycie przypomina podobny przypadek z Arizony, gdzie ludzka czaszka została znaleziona w skrzynce do zbiórki darów dla Goodwill – również tam stwierdzono, że czaszka była starożytna i nie związana z żadnymi nowoczesnymi kryminalistycznymi dochodzeniami.

Te nietypowe znaleziska, chociaż mogą budzić grozę, są dla antropologów cennym źródłem informacji o przeszłości. W 2019 roku odkrycie prawie kompletnej czaszki sprzed 3,8 miliona lat w Etiopii było przełomem w zrozumieniu ewolucji naszego gatunku. Podobnie, czaszka z Florydy może okazać się kolejnym kluczowym elementem w układance historii człowieka, choć jej pochodzenie i wiek muszą być jeszcze dokładnie określone przez specjalistów.