Łotwa ogłasza stan wyjątkowy na granicy z Rosją.

W związku z ogłoszoną przez Władimira Putina mobilizacją rząd Łotwy podjął decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na granicy z Rosją. Nowe przepisy obowiązują od środy.

Władze wprowadzają stan wyjątkowy w obwodach: Aluksna, Balva i Ludza. Nowe przepisy będą mieć również zastosowanie w portach, lotniskach, przejściach granicznych i na kolei. Stan wyjątkowy na granicy łotewsko-rosyjskiej będzie obowiązywał przez trzy miesiące. 

 

Rząd postanowił również zamknąć przejście graniczne w Pededze, aby jeszcze bardziej ograniczyć napływ rosyjskich obywateli oraz polecił Państwowej Straży Granicznej zwiększyć ochronę granicy. 

 

Rząd w Rydze w oświadczeniu uspokaja, że sytuacja na granicy łotewsko-rosyjskiej „jest stabilna, spokojna i pod ścisłą kontrolą”. Zwracają uwagę, że ogłoszona w Rosji mobilizacja spowodowała znaczny wzrost liczby obywateli rosyjskich, którzy chcą opuścić swój kraj.

„Istnieje zatem ryzyko, że liczba nielegalnych migrantów na granicy łotewsko-rosyjskiej również może szybko wzrosnąć” – czytamy. 

 

Wcześniej Łotwa zdecydowała, że nie będzie wydawać wiz humanitarnych Rosjanom uciekającym przez mobilizacją ani nie pozwoli im na przejście przez granicę, nawet jeśli mają już wizę Schengen.