Lekarze z dwóch ośrodków uratowali życie 9-latki

Lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach wspólnie z kardiochirurgami z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu uratowali życie 9-letniej Mai z Rzeszowa, zaopatrując rozwarstwioną aortę.

24 października ubiegłego roku dziewczynka podczas zwykłych, codziennych czynności poczuła ostry ból w klatce piersiowej. Rzeszowscy lekarze zdiagnozowali rozwarstwienie aorty – schorzenie niezwykle rzadkie u dzieci.

 

“Polega na pęknięciu wewnętrznej warstwy ściany naczynia, co powoduje zamknięcie wewnętrznego światła aorty i w efekcie prowadzi do niedokrwienia mózgu i innych narządów. W ciągu kilku godzin może dojść do zgonu takiego pacjenta, dlatego Maja wymagała natychmiastowej operacji” – wyjaśnił dr Dariusz Pypłacz z Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej GCZD.

 

Ze względu na wysoki poziom kardiochirurgii dziecięcej w Katowicach zdecydowano właśnie tam skierować ją na leczenie. Z oddziału ratunkowego szpitala w Rzeszowie pilnie, w nocy i karetką, bo zła pogoda uniemożliwiała transport lotniczy, przewieziono ją bezpośrednio na blok operacyjny Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. W czasie blisko 9-godzinnego zabiegu ratującego życie lekarze wszczepili Mai 3-centrymetrową protezę aorty, wykonaną z tworzywa sztucznego.

 

Operację przeprowadził interdyscyplinarny zespołów lekarzy i pielęgniarek, w skład którego wchodzili m.in. kardiochirurdzy, kardiolog, anestezjolog, radiolog i perfuzjonista. U małych pacjentów rozwarstwienie aorty występuje bardzo rzadko i nie jest w standardowym zestawie operacji wykonywanych przez kardiochirurgów dziecięcych, dlatego przy zabiegu lekarze z GCZD korzystali ze wsparcia zespołu kardiochirurgicznego z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu.

 

Po operacji dziewczynka przez kolejnych 6 tygodni pozostawała w GCZD, gdzie przeszła jeszcze jeden zabieg.

 

“Pod koniec listopada dziecko w bardzo dobrej kondycji opuściło nasz szpital. Oczywiście wymaga dalszych kontroli kardiologicznych i skrupulatnej opieki, ale jesteśmy dobrej myśli” – poinformował w poniedziałek dr Grzegorz Zalewski, kardiochirurg z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

 

Informację o powodzeniu trudnego zabiegu przekazano dopiero teraz, ponieważ dopiero po kilku miesiącach można ocenić, czy w pełni się powiódł.