Kryzys w Wenezueli wpływa na życie nastolatek

Pogłębia się kryzys humanitarny w Wenezueli. W kraju rządzonym przez Nicolasa Maduro brakuje m.in. pożywienia i lekarstw. Brak środków antykoncepcyjnych doprowadził do zdecydowanego zwiększenia się liczby występowania niechcianych ciąż.

Karelys Herrera zaszła w ciąże mając zaledwie 14 lat.

Gdy dowiedziałam się, że jestem w ciąży, chciałam się zabić

opowiada nastolatka.

Dziewczynie pomaga rodzina i chłopak. Wspólnie wychowują dziecko, żyjąc w fawelach Caracas. Nie mają dostępu do bieżącej wody.

Lekarze z ONZ pomagają walczyć z występowaniem niechcianych ciąż w Wenezueli. W tym roku wszczepiono 45 tys. importowanych implantów antykoncepcyjnych.

Cieszę się, że udało się nam wszczepić implanty antykoncepcyjne zgodnie z planem, ale jednocześnie czuję się bezsilna i sfrustrowana, widząc, że to nie wystarczy i zapotrzebowanie jest dużo wyższe

przyznaje dr Saturnina Clemente.

Na początku sierpnia w jej klinice wszczepiono implant 15-letniej Nicol Ramirez. Dziewczyna jest już matką, choć sama przyznaje, że nie jest na to gotowa.

Nie czuję się przygotowana, aby być matką, bo sama jeszcze jestem dzieckiem

stwierdziła.

Aby zakwalifikować się do wszczepienia darmowego implantu, chętne muszą przedstawić negatywny wynik testu ciążowego. Badanie kosztuje około 40 tys. suwerennych boliwarów, co stanowi wysokość ponad dwóch minimalnych miesięcznych płac w Wenezueli. To jednocześnie równowartość około 10 zł.