Król Karol III na nowych banknotach. Historyczny krok w nową erę

Nowe banknoty z portretem króla Karola III weszły do obiegu, lecz może minąć trochę czasu, zanim staną się powszechne w codziennym użytkowaniu. Bank Anglii stopniowo wprowadza nowe banknoty, zastępując te uszkodzone oraz reagując na wzrost popytu.

Król Karol III jest dopiero drugim monarchą, którego wizerunek pojawia się na banknotach brytyjskich – pierwszy raz portret monarchy znalazł się na nich w 1960 roku, kiedy wprowadzono banknoty z wizerunkiem królowej Elżbiety II.

Wciąż można korzystać z banknotów o nominałach 5, 10, 20 i 50 funtów z portretem zmarłej królowej Elżbiety II. Rewersy polimerowych banknotów pozostają niezmienione, prezentując postacie takie jak Sir Winston Churchill, Jane Austen, JMW Turner i Alan Turing. Banknoty emitowane w Szkocji i Irlandii Północnej przedstawiają inne postacie, niezwiązane z monarchą.

Pierwsze banknoty z wizerunkiem Karola III zostały wydrukowane w zeszłym roku, a długi czas realizacji umożliwił dostosowanie automatów przyjmujących gotówkę do nowych wzorów. Portret króla został wykonany na podstawie zdjęcia z 2013 roku. W kwietniu zeszłego roku BBC uzyskało wyłączny dostęp do ściśle chronionego zakładu, w którym powstają banknoty. Rok później, zgodnie z tradycją, król otrzymał pełen komplet banknotów z najniższymi numerami seryjnymi.

Kolekcjonerzy poszukują banknotów o numerach seryjnych jak najbardziej zbliżonych do 00001, co czyni je wyjątkowo cennymi. Wprowadzenie wizerunku króla na banknoty następuje w momencie, gdy gotówka może stopniowo znikać z naszego życia. Gubernator Banku Anglii, Andrew Bailey, nazwał to wydarzenie “historycznym momentem”, podkreślając, że po raz pierwszy zmieniono suwerena na banknotach.

Pomimo rosnącej popularności transakcji bezgotówkowych, Bailey zapewnił, że Bank Anglii będzie dostarczał banknoty tak długo, jak długo społeczeństwo będzie ich potrzebować. Jednak według ankiety przeprowadzonej przez Link, brytyjską sieć dostępu do gotówki i bankomatów, niemal połowa respondentów (48%) uważa, że w ciągu swojego życia doświadczą społeczeństwa bezgotówkowego. Jednocześnie tyle samo osób twierdzi, że byłoby to problematyczne, a 71% ankietowanych nadal w pewnym stopniu polega na gotówce.

Dane stowarzyszenia konsumentów “Which?” wskazują, że w ciągu ostatnich dziewięciu lat zamknięto 6000 oddziałów banków, co ograniczyło dostęp do gotówki w wielu regionach. Wprowadzenie nowych banknotów z wizerunkiem króla Karola III jest więc nie tylko symbolicznym, ale i praktycznym krokiem w kierunku przyszłości, w której gotówka nadal będzie miała swoje miejsce.