Krajowa Sieć Onkologiczna. Rząd przyjął projekt ustawy

Minister zdrowia poinformował we wtorek, że rząd przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Przewiduje między innymi, że poszczególne etapy leczenia onkologicznego będą przebiegać według ściśle określonych standardów, przy współpracy specjalistów różnych dziedzin.

O przyjęciu projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej Adam Niedzielski poinformował na wtorkowej konferencji prasowej.

Projekt przewiduje, że podmioty lecznicze spełniające kryteria kwalifikacyjne określone w ustawie utworzą Krajową Sieć Onkologiczną.

Minister zdrowia przekazał, że wprowadzenie Krajowej Sieci Onkologicznej zostało poprzedzone trwającym około trzech lat programem pilotażowym, realizowanym w Dolnośląskim Centrum Onkologicznym i w Świętokrzyskim Centrum Onkologicznym.

– Projekt ustawy, który dzisiaj przyjęliśmy, zupełnie zmieni zarówno organizację opieki nad pacjentem, ale też sam model prowadzenia pacjenta onkologicznego – ocenił.

Niedzielski zapowiedział, że ośrodki onkologiczne zostaną podzielone na trzy kategorie: od najbardziej do najmniej specjalistycznych. – Ten podział oznacza, że tylko ośrodki najbardziej wyspecjalizowane będą mogły realizować procedury, które wymagają największego zaangażowania – stwierdził. Według ministra zdrowia oznacza to, że trudne przypadki będą leczone w ośrodkach właściwie do tego przygotowanych.

Minister poinformował, że jednym z rozwiązań przetestowanych w czasie pilotażu jest to, że każdy pacjent w Polsce będzie miał przypisanego koordynatora. – Rolą koordynatora będzie zapewnienie tego, że pacjent jest prawidłowo prowadzony na ścieżce pacjenta – mówił.

Niedzielski dodał, że ścieżka pacjenta będzie oparta na najwyższych międzynarodowych standardach leczenia pacjenta onkologicznego.

Premier Mateusz Morawiecki mówił, że “nowotwory to seryjny zabójca w Polsce, który zbiera śmiertelne żniwo”. Jak wskazał, rocznie około 180 tysięcy Polaków otrzymuje diagnozę o nowotworze złośliwym. Szef rządu zwracał uwagę, że w leczeniu najważniejsze jest wczesne wykrycie choroby.

– Musimy jeszcze więcej wysiłków włożyć w profilaktykę, w jak najwcześniejsze wykrywanie nowotworów. Tak jak rolą naukowców i lekarzy jest opracowywanie skutecznych metod leczenia, tak rolą państwa i rządu jest zbudowanie systemu, aby ta wiedza i lekarstwa mogły być we właściwy sposób, na najwłaściwszym etapie zastosowane – powiedział premier Morawiecki.