Koniec żniw to nie koniec pracy, czyli jak solidnie zadbać o glebę po zbiorach

Czas żniw to dla rolników bardzo intensywne dwa letnie miesiące. Zbiory zbóż, bo tradycyjnie tak się rozumie samo pojęcie żniw, zaczynają się w połowie czerwca i trwają do połowy sierpnia. Po żniwach należy jednak zadbać o to, by kolejny rok przyniósł jak największe plony. W jaki sposób można zyskać większą pewność dużych plonów w przyszłości? Rozwiązaniem skutecznym są pewne zabiegi, czyli tzw. uprawki pożniwne

Uprawki pożniwne — dlaczego, kiedy i jak?

Uprawki pożniwne to określenie ogólne, obejmujące wszystkie niezbędne prace na polach do zrobienia po żniwach. Fachowcy i praktycy wyróżniają kilka rodzajów takich prac, jednak ostateczna decyzja podejmowana jest w zależności od indywidualnych potrzeb. Wybór konkretnej uprawki zależy od kilku czynników. Przede wszystkim ważne jest ustalenie, jakie rośliny będą zasiewane. Wówczas można zaplanować dalsze prace, decydując się na wybór konkretnego rodzaju uprawki pożniwnej. Każda z zalecanych prac ma na celu zatrzymanie wysychania gleby, wzbogacenie jej o minerały zawarte w pozostałościach po żniwach i pozbycie się chwastów.Wybór odpowiedniego narzędzia zależy przede wszystkim od tego, jakim rodzajem gleby dysponuje gospodarz. Pola bardziej zachwaszczone nie będą dobrze przygotowane po talerzowaniu lub użyciu kultywatora, w takich przypadkach eksperci doradzają użycie pługa. Możliwości wyboru są związane z indywidualnymi wymaganiami, orientacja w polecanych narzędziach będzie zatem pomocna w chwili podejmowania decyzji.

Lemiesze, talerze czy agregat uprawowy — co wybrać?

Niezależnie od tego, na jakie uprawy decyduje się rolnik, jedno jest pewne — w zdecydowanej większości przypadków nie można obejść się bez podorywki. Do niedawna jeszcze, wśród wielu, popularne było przekonanie, że w ramach uprawki pożniwnej wystarczy jedynie zrobić talerzowanie. Częstą przyczyną takiego podejścia były uprawy rzepaku, bardzo rozpowszechnione w wielu regionach kraju. Talerzowanie daje możliwość rozbicia resztek na drobne elementy użyźniające glebę i umożliwia pozbycie się chwastów. Talerzówki zatem w tym konkretnym wypadku sprawdzają się zdecydowanie lepiej niż kultywator czy pług, używane do uprawek pożniwnych na polach po innych odmianach roślin. We wszystkich innych przypadkach podorywka za pomocą pługu wyposażonego w dobre lemiesze będzie o wiele bardziej skutecznym rozwiązaniem.W przypadku pierwszego spulchniania gleby poza talerzowaniem lub oraniem przy pomocy pługu można zdecydować się na agregat uprawowy. Maszyną tego typu, posiadającą cechy łączące wyniki pracy i talerzy i lemieszy pługu, prace polowe można wykonać w krótkim czasie. Szybkość ich wykonania oznacza nie tyle możliwość odpoczynku, bardziej istotne jest mniejsze zużycie paliwa, obniżające koszty całości uprawek pożniwnych.

Czy brona lub pług pomagają oszczędzać?

Rolnicy szukający oszczędności powinni więc zwrócić uwagę na to, w jaki sposób różne formy przygotowania gleby wpływają na ich budżet, jednocześnie dobrze służąc glebie i zwiększając przyszłe plony. Niezależnie jednak od tego, jaki rodzaj prac został zaplanowany, należy dołożyć wszelkich starań po to, by był rzeczywiście skuteczny. Kultywator warto sprawdzić pod kątem stanu ogólnego, szczególną uwagę zwracając na gęsiostópki i zęby z redliczką. Z kolei przed talerzowaniem pola trzeba przyjrzeć się, czy talerze na pewno spełnią swoją rolę. Lemiesze posiadanego pługa są równie istotne, ich odpowiedni stan techniczny znacznie ułatwia wszelkie prace. Dobra kondycja części maszyn rolniczych korzystnie wpływa na dokładność prac, ich szybkość, jak również zapewni bezpieczeństwo osoby pracującej. Nawet niewielkie zaniedbania mogą skutkować wypadkiem, uszkodzeniem maszyn, ciągnika i osoby operatora. Nie warto zatem oszczędzać na tym, by wymienić zużyte części na nowe. Obecnie nie musi to oznaczać długich poszukiwań, wysokich kosztów i przestoju prac polowych.

Talerze, brony, lemiesze taniej w sieci

Wymiana części nie jest skomplikowana, często można ją przeprowadzić samodzielnie. Co więcej, zakupy niezbędnych części zamiennych nie muszą oznaczać obciążenia budżetu gospodarstwa. Doświadczeni rolnicy wiedzą, że zakup części do maszyn rolniczych online nie jest skomplikowany i drogi, nie oznacza też długiego czasu oczekiwania na zamówienie. W sprawdzonych sklepach rolniczych, takich jak np. ZENOX.pl, talerze, lemiesze i inne części robocze są dostępne od ręki, w związku z czym zamówienie na pewno nie opóźni wykonania wszystkich prac. Uprawka pożniwna to doskonały moment na to, by zadbać nie tylko o jakość gleby, ale także o stan techniczny posiadanych przez siebie urządzeń i maszyn rolniczych.