Kolejny Bank z karą od UOKiK.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w Polsce, Tomasz Chróstny, nałożył na Raiffeisen Bank International karę w wysokości ponad 3 milionów złotych za bezprawną jednostronną zmianę umowy o kredyt hipoteczny.

UOKiK stwierdził, że bank naruszył zbiorowe interesy konsumentów, wprowadzając ich w błąd i rozpowszechniając nieprawdziwe informacje na temat nowych rachunków.

Decyzja prezes UOKiK-u wynika z faktu, że podział Raiffeisen Bank Polska w 2018 roku spowodował komplikacje dla posiadaczy kredytów hipotecznych indeksowanych lub denominowanych do franka szwajcarskiego. UOKiK zwrócił uwagę na to, że zgodnie z umową kredytową wszelkie zmiany umowy miały być dokonywane w formie pisemnej, pod rygorem nieważności. Jednakże Raiffeisen Bank International, w wyniku fuzji, dokonał jednostronnej zmiany umowy o kredyt hipoteczny, informując kredytobiorców, że do obsługi kredytów właściwe będą dwa nowe rachunki założone w RBI – jeden w walucie kredytu do spłaty rat, a drugi w walucie polskiej do opłacenia składek ubezpieczeniowych i innych opłat.

Prezes UOKiK-u podkreślił, że Raiffeisen Bank International nie był uprawniony do jednostronnej zmiany umowy kredytowej, zwłaszcza w tak ważnej dla konsumentów kwestii jak sposób spłaty kredytu. Takie zmiany powinny być przeprowadzone za zgodą obu stron w drodze aneksu. Dlatego uznano, że bank wprowadzał konsumentów w błąd, rozpowszechniając nieprawdziwe informacje o nowych rachunkach.

Karę w wysokości 3 144 864 zł nałożoną na Raiffeisen Bank International przez prezesa UOKiK-u można uznać za bardzo wysoką.

Jednocześnie przekazano, że decyzja jest nieprawomocna. Oznacza to, że przedsiębiorcy przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.