Kolejne zatrzymania w aferze Collegium Humanum

Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) zatrzymało trzy kolejne osoby w związku z aferą dotyczącą nielegalnego handlu dyplomami przez Collegium Humanum. Wśród zatrzymanych jest m.in. obecny rektor Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w Szczecinie.

Postępowanie prowadzi CBA we współpracy z Śląskim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

O zatrzymaniach poinformował rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, Jacek Dobrzyński, na platformie X. Zatrzymania miały miejsce na terenie województw zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i śląskiego. Wśród zatrzymanych są Andrzej K., były rektor Akademii Polonijnej w Częstochowie, oraz Waldemar U., rektor Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w Szczecinie, i Marek W., rektor Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich w Koninie.

Afera Collegium Humanum wybuchła w marcu 2023 roku, kiedy to CBA zatrzymało dwie osoby związane z przyjęciem korzyści majątkowych i osobistych w ramach nielegalnego handlu dyplomami. Śledztwo, które ma charakter rozwojowy i wielowątkowy, dotyczy działania zorganizowanej grupy przestępczej.

Collegium Humanum, założone w 2018 roku w Warszawie, oferowało szybkie kursy, dzięki którym można było zdobyć dyplom MBA. Weryfikacja dokumentów wykazała, że zagraniczne uczelnie, które miały potwierdzać wiarygodność tych dyplomów, nie miały uprawnień do prowadzenia studiów MBA. Wśród absolwentów Collegium Humanum znaleźli się m.in. politycy, prezesi i członkowie zarządów spółek Skarbu Państwa, oficerowie służb specjalnych i dowódcy wojskowi.

21 lutego 2024 roku CBA zatrzymało sześć osób związanych z władzami Collegium Humanum. Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było wystawianie poświadczających nieprawdę dokumentów ukończenia studiów podyplomowych oraz przyjmowanie korzyści majątkowych i osobistych. Paweł Cz., który kierował grupą i pełnił funkcję rektora uczelni, usłyszał zarzuty popełnienia łącznie 30 przestępstw.

Śledztwo w sprawie Collegium Humanum trwa, a kolejne zatrzymania mogą nastąpić. Prokuratura i CBA zapowiadają dalsze działania mające na celu pełne wyjaśnienie tej sprawy oraz pociągnięcie winnych do odpowiedzialności.