Jak chronić rośliny przed mrozem?

Większość roślin uprawianych w przydomowych ogródkach pochodzi z cieplejszych rejonów świata. Właśnie z tego wynika konieczność ochrony roślin przed zimnem. Co ważne, nawet mrozoodporne gatunki mogą wymagać zabezpieczenia, w szczególności, jeśli są młode, znajdują się w doniczkach, czy też zima jest bardzo mroźna.

Ochrona roślin przed zimą

Niektóre rośliny przetrwają zimę tylko i wyłącznie, jeśli zapewnimy im właściwą osłonę. Dokładny sposób okrywania rośliny zależy przede wszystkim od wymagań konkretnego gatunku. Co ważne, okrywać powinno się rośliny dopiero w momencie, kiedy temperatura w nocy zaczyna spadać poniżej -5 stopni. W przypadku kiedy jest jeszcze ciepło, a roślina zostanie przykryta, wówczas może to skutkować jej gniciem tudzież pobudzeniem do wzrostu. Do zabezpieczenia nadają się przede wszystkim: suche liście, trociny, kora, słoma, świerkowe gałęzie, tektura czy włóknina.

Jak zabezpieczać rośliny przed chłodem?

Róże

Aby ochronić delikatne róże, obsypuje się wokół nich 20 lub 30-centymetrowe kopczyki ziemi, lub kory. Jeśli chodzi o korony odmian rabatowych, okrywa się je stroiszem, pnące natomiast włókniną lub słomianymi matami. Róże pienne okręca się chochołami. W taki sam sposób zabezpiecza się na przykład szczodrzeńce, młode katalpy, miłorzęby, piwonie krzewiaste, tulipanowce, magnolie, klony palmowe, ketmie syryjskie.

Krzewy i drzewa

Należy też zapewnić ochronę przede wszystkim roślinom zimozielonym (mahonie, ogniki, pierisy, różaneczniki, wrzosy, wrzośce, kiściecie, cyprysiki Lawsona itp.) Dla nich niebezpieczne są nie tylko niskie temperatury, ale też susza. Ich liście w chłodnym okresie transpirują wodę, aczkolwiek korzenie nie mogą pobrać jej z zamarzniętej ziemi, co może prowadzić nawet do zasychania liści. Jesienią trzeba więc obficie podlewać rośliny, aby zapewnić im zapas wody, a ziemię wokół nich przykryć warstwą kory. Jeśli chodzi o części nadziemne, należy je okryć siatką cieniującą, stroiszem lub włókniną.

Byliny

Wszelkie rośliny posadzone jesienią, należy dobrze okryć 10 cm warstwą słony czy liści, tudzież stroiszem. W ten sposób będą one mogły dobrze zakorzenić się w nowym miejscu. W taki sam sposób należy zabezpieczyć byliny wrażliwe na mróz, czyli trytomy, pustynniki, lilie, kosańce żyłkowe, inkarwille, złocienie jesiennie i zawilce japońskie. Trawy okrywa się stroiszem czy liśćmi i wiąże sznurkiem. Trzeba też zapewnić ochronę roślinom zimozielonym (lawenda, płomyki szydlaste, posłonki, ciemirniki, runianki), zwłaszcza jeśli zima jest mroźna i bezśnieżna. Do tego celu okrywa się je stroiszem lub cienką włókniną.

Pnącza

Przed zimą należy ochronić zwłaszcza młode pnącza. Korzenie zabezpiecza się kopczykami z ziemi, kory czy zrębkami, natomiast rośliny okrywa się włókniną albo słomianymi matami przyczepionymi do podpór.

A jak zabezpieczyć przed zimnem rośliny w pojemnikach?

Korzenie roślin wieloletnich nawet tych odpornych na mróz, uprawiane w pojemnikach są wrażliwe na niskie temperatury i zazwyczaj przemarzają już w temperaturze -10. Właśnie dlatego trzeba je dobrze zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. Można zakopać doniczkę w ogrodzie i zasypać kilkucentymetrową warstwą ziemi albo kory. Innym rozwiązaniem jest wstawienie ich do większego pojemnika, w którym znajduje się materiał izolacyjny(kora, liście czy słoma). Dobrym sposobem jest kupienie gotowych osłonek na pojemniki z pianki poliuretanowej. Nadziemne części roślin muszą zostać przykryte włókniną czy stroiszem. Warto pamiętać, aby w dalszym ciągu co jakiś czas podlewać rośliny.

Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu