Irlandia na drodze do dekryminalizacji narkotyków? Komisja parlamentu rekomenduje rewolucyjną zmianę
Irlandzka komisja parlamentarna ds. narkotyków zarekomendowała dekryminalizację posiadania wszystkich narkotyków na własny użytek. To jeden z najdalej idących postulatów w historii irlandzkiej polityki antynarkotykowej.
Raport końcowy Komisji ds. Narkotyków Oireachtas, opublikowany w środę, jest wynikiem wielomiesięcznych przesłuchań i prac. Komisja w pełni poparła wcześniejsze rekomendacje Zgromadzenia Obywatelskiego ds. Używania Narkotyków z 2024 roku.
– Komisja zaleca dekryminalizację posiadania narkotyków na własny użytek – czytamy w dokumencie. Politycy podkreślają, że takie rozwiązanie "prawdopodobnie" nie doprowadzi do wzrostu spożycia, choć zwracają uwagę na potrzebę regulacji używania w miejscach publicznych.
Komisja proponuje, aby lokalne rady wprowadziły przepisy podobne do tych dotyczących spożywania alkoholu na ulicy. Sugeruje również utworzenie "mobilnych punktów i miejsc konsumpcji" jako elementu redukcji szkód.
Dodatkowo parlamentarzyści apelują o:
- zniesienie krótkich wyroków więzienia za przestępstwa narkotykowe bez użycia przemocy,
- znaczne zwiększenie finansowania leczenia i programów wsparcia w społecznościach lokalnych,
- ogólnokrajowe kampanie prewencyjne promujące "rozsądne używanie narkotyków".
Rząd Irlandii, choć w swoim programie koalicyjnym nie poszedł tak daleko, zobowiązał się rozpatrzyć rekomendacje komisji.
Przewodniczący komisji, poseł Gary Gannon (socjaldemokraci), podkreślił, że raport to "uznanie, iż kryminalizacja osób używających narkotyków nie zmniejszyła szkód i że inne podejście jest możliwe oraz spóźnione".
Decyzja komisji otwiera szeroką debatę na temat zmiany filozofii irlandzkiej polityki narkotykowej – z modelu karnego na model skoncentrowany na zdrowiu publicznym i redukcji szkód.