Indeksy na Wall Street kończą dzień umiarkowanymi wzrostami

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się umiarkowanymi wzrostami, chociaż w ciągu dnia indeksy spadały podobnie jak indeksy w Europie Zachodniej z powodu obaw o wzrost napięcia między USA i Iranem. Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 68 punkty, czyli 0,24 proc. i wyniósł 28.703,42 pkt. W ciągu sesji indeks odrobił ponad 200 punktów strat.

S&P 500 zyskał 0,35 proc. i wyniósł 3.246,28 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,56 proc., do 9.071,46 pkt.

Na rynkach utrzymuje się niechęć do ryzykownych aktywów po zabiciu w ataku rakietowym w Bagdadzie przez USA irańskiego generała Kassema Sulejmaniego, chociaż obawy inwestorów opadły w ciągu dnia.

Parlament Iraku na nadzwyczajnej sesji uchwalił w niedzielę rezolucję, wzywającą rząd do podjęcia działań zmierzających do zakończenia obecności w Iraku wszystkich zagranicznych żołnierzy, w tym amerykańskich. Dowodzona przez Stany Zjednoczone wojskowa koalicja walcząca z Państwem Islamskim poinformowała w poniedziałek iracką armię, że wycofa swoje oddziały z Iraku.

“Szanujemy suwerenną decyzję nakazującą nasze wyjście” – oświadczono w dokumencie, odwołując się do niedzielnej decyzji irackiego parlamentu.

Wcześniej prezydent USA Donald Trump zagroził Bagdadowi nałożeniem sankcji, jakich Irakijczycy “nigdy wcześniej nie widzieli” i przy których sankcje na Iran “będą wyglądać na łagodne”. Administracja USA zdecyduje się na nie – zastrzegł prezydent – jeśli sprawa wyjścia zagranicznych wojsk z Iraku “nie zostanie rozwiązana po przyjacielsku”, jeśli “będzie jakaś wrogość” lub Irak “zrobi coś, co uznamy za nieprawidłowe”.

W sobotę Trump ostrzegł na Twitterze, że Jeśli Iran zaatakuje Amerykanów, to Stany Zjednoczone uderzą w 52 irańskie cele, w tym w ważne dla irańskiej kultury miejsca oraz w sam Iran.

Iran nie będzie już stosował się do ograniczeń, wynikających z podpisanego w 2015 r. porozumienia nuklearnego – podała w niedzielę irańska państwowa telewizja, cytując oświadczenie administracji prezydenta Hasana Rowhaniego.

“Wszyscy poczuli się pewniej z powodu rozejmu w konflikcie handlowym USA-Chiny, który poprawił perspektywy wzrostu PKB na 2020 r., lecz po raz kolejny geopolityka dała o sobie znać. Napięcia USA-Iran będą duży czynnikiem wpływającym na rynki w krótkim okresie” – powiedział Peter Dragicevich, strateg rynków finansowych w Suncorp Group Finance.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 52,8 pkt. wobec 51,6 pkt. w poprzednim miesiącu – podano w końcowym wyliczeniu. Wstępnie Markit szacował odczyt na poziomie 52,2 pkt.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 52,7 pkt. wobec 52 pkt. w poprzednim miesiącu – podano w końcowym wyliczeniu.

Ze spółek akcje Boeinga spadały o 1 proc. Dziennik “The Wall Street Journal” podał, że koncern rozważa zaciągnięcie kredytów, aby wzmocnić finanse, które zostały obciążone przez uziemienie 737 MAX.

Rosły akcje firm produkujących dla amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego – Northrop Grumman i Raytheon zyskują 1 proc.

Notowania Cal-Maine Foods spadały o 11 proc. po tym, jak spółka podała w raporcie kwartalnym, że zanotowała stratę na akcję w wysokości 21 centów wobec oczekiwanego zysku 3 centów na akcję.