Gwinea mówi "stop" surowemu złotu! Kraj zakazuje eksportu nieprzetworzonego kruszcu
Gwinea wprowadziła z dniem dzisiejszym całkowity zakaz eksportu nierafinowanego złota. Decyzja ma na celu zatrzymanie większej części zysków z wydobycia w kraju i stworzenie nowych miejsc pracy poprzez rozwój lokalnego przetwarzania.
Prezydent Mamady Doumbouya po spotkaniu z producentami i nabywcami złota podkreślił, że Gwinea nie chce dłużej być tylko dostawcą surowca.
"Nasze złoto będzie teraz przetwarzane na miejscu. Surowe złoto nie będzie już opuszczało granic kraju" – oświadczył.
Gwinea jest szóstym największym producentem złota w Afryce. Władze liczą, że nowa polityka pozwoli krajowi zarabiać znacznie więcej na tym cennym metalu.
W Konakry kończy się budowa nowoczesnej rafinerii o mocy przerobowej 250 ton złota rocznie – wystarczającej, by obsłużyć całą krajową produkcję. W pierwszym kwartale tego roku Gwinea wyeksportowała ponad 22 tony złota.
Podobne kroki podjęły już inne państwa afrykańskie. Tanzania i Uganda zakazały eksportu nieprzetworzonych minerałów, Ghana planuje zakaz do 2030 roku, a Zimbabwe wprowadza ograniczenia dla litu.
Prezydent Doumbouya ostrzegł zagraniczne firmy wydobywcze – naruszenie zakazu może oznaczać utratę licencji i zerwanie kontraktów.
Gwinea jest także światowym liderem w wydobyciu boksytu (surowca do produkcji aluminium). Nowa strategia ma pokazać, że kraj chce rozwijać się dalej niż tylko sprzedaż surowców.
To ważny sygnał dla całej Afryki – czas skończyć z rolą "dostawcy surowców" i zacząć zarabiać na wartości dodanej.