Gminy apelują o więcej czasu na przetargi z Polskiego Ładu. Chcą przeczekać drożyznę

Związek Gmin Wiejskich RP zaapelował do premiera o wydłużenie czasu na organizację przetargów z pierwszego naboru w ramach Polskiego Ładu. Samorządowcy chcą przeczekać okres dekoniunktury i drożyzny.

Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztof Iwaniuk zwrócił się do premiera z wnioskiem o wydłużenie terminu rozstrzygnięć przetargowych i podpisywania z BGK umów na realizację inwestycji zawartych w promesach pierwszego naboru Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.

Zgodnie z przepisami od momentu uzyskania promesy wstępnej z BGK samorząd ma sześć miesięcy na rozpoczęcie postępowania przetargowego dla inwestycji.

Jak wyjaśnił Iwaniuk, wniosek ZGWRP ma związek z interwencjami gmin, które zwracały uwagę, że aktualna sytuacja, kształtująca się w zakresie cen nośników energii uniemożliwia potencjalnym wykonawcom, szczególnie w obszarze inwestycji drogowych, właściwą wycenę kosztów realizacji zadań. 

Szef ZGWRP wskazał na duże ryzyko znacznego i trudnego do przewidzenia wzrostu cen energii, robocizny i materiałów.

„Umożliwienie prolongaty, na wniosek zainteresowanego samorządu, terminów rozstrzygnięć przetargowych i podpisania umów z BGK pozwoli na rzeczywistą realizację inwestycji, a także przeczekanie okresu znacznej dekoniunktury i wysokich cen” – czytamy we wniosku do premiera.

Problem rosnących kosztów inwestycji i związane z tym ryzyko przekroczeń kosztów w przetargach został po raz pierwszy zasygnalizowany pod koniec stycznia. Podczas posiedzenia KWRiST przewodniczący ZGWRP wspomniał, że otrzymuje sygnały, że rzeczywisty poziom dofinansowania inwestycji będzie niższy w związku z rosnącą inflacją oraz drożejącymi kredytami. Marian Buras, burmistrz Morawicy powiedział wtedy, że problem potęguje m.in. wymóg uruchomienia postępowań przetargowych w ciągu 6 miesięcy od momentu otrzymania promesy z BGK. W efekcie gminy mają problemy jeśli chodzi o prace projektowe i dokumentacyjne, które podrożały. 

Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w dn. 26.01.2022, fot. Twitter/MSWiA

Szefernaker: na razie nie ma problemu przekroczeń kosztów w przetargach z Polskiego Ładu  

Odpowiadając wówczas na te obawy wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker podkreślił, że pierwsze przetargi realizowane w ramach Polskiego Ładu zmieściły się w projektowanych kwotach.

Pierwszy nabór wniosków trwał od 2 lipca do 15 sierpnia 2021 r. W tym czasie każda jednostka samorządu terytorialnego, czy związek JST, mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie mogła przekroczyć 30 mln zł, oraz jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie mogła przekroczyć 5 mln zł.

Pod koniec grudnia ruszył drugi nabór w ramach Programu Inwestycji Strategicznych, który trwał do 11 marca 2022 r.