Fernando Santos zaprezentowany jako nowy trener piłkarskiej reprezentacji Polski

Portugalczyk Fernando Santos został zaprezentowany jako nowy trener piłkarskiej reprezentacji Polski. Prezentacja odbyła się podczas wtorkowej konferencji prasowej z udziałem prezesa PZPN, Cezarego Kuleszy. Santos przywitał się z zebranymi po polsku.

Portugalczyk zapowiedział, że przeprowadzi się do Warszawy. Według nieoficjalnych informacji, nowy trener będzie zarabiał około 2 mln euro rocznie, a jego kontrakt będzie obowiązywał do czerwca 2026.

Santosowi doświadczenia w pracach z drużynami narodowymi nie brakuje. Najpierw w latach 2010-2014 prowadził reprezentację Grecji, z którą nie tylko awansował na mistrzostwa Europy w 2012 roku i mistrzostwa świata dwa lata później, ale wyszedł też z grupy na obu tych turniejach.

Przez ostatnie osiem lat był selekcjonerem Portugalczyków. Z Cristiano Ronaldo i spółką zdobył mistrzostwo Europy we Francji w 2016 roku, a w sezonie 2018/19 tytuł mistrza Ligi Narodów UEFA. Z zespołem Portugalii rozstał się po ubiegłorocznych mistrzostwach w Katarze, w których prowadzony przez niego zespół dotarł do ćwierćfinału (odpadł z Marokiem).

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski zadebiutuje 24 marca. Biało-Czerwoni rozpoczną wówczas eliminacje mistrzostw Europy 2024 – z Czechami na wyjeździe. Trzy dni później spotkają się u siebie z Albanią. W tej stawce są także niżej notowane Wyspy Owcze i Mołdawia. Pierwszym celem nowego selekcjonera będzie właśnie awans na europejski turniej w Niemczech.