Czy trzeci rok niższych składek pomoże w rozwoju nowych firm?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej we wrześniu złożyło do konsultacji projekt, który zakłada wydłużenie o jeden rok okresu niższych składek dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Ma to pomóc małym firmom w rozwoju.

Do tej pory okres preferencyjnego opłacania składek wynosił dwa lata. Jak pokazują dane, często jednak po dwóch latach właściciele decydowali o zamknięciu firm. Ministerstwo szuka więc rozwiązania, jak pomóc nowym przedsiębiorcom.

Trwają obecnie konsultacje związane z wydłużeniem tego okresu o kolejny rok, choć na nieco innych warunkach. Przez pierwsze dwa lata mają być opłacane składki w wysokości 30% ich rzeczywistej wartości, a w trzecim roku działalności firmy – składki w wysokości 60%.

Minister MRPiPS, Elżbieta Rafalska podkreśliła w rozmowie z TVP Info, że takie ulgi nie mogą obowiązywać bezterminowo. Wpływają one bowiem na wielkość składki emerytalnej.

Jest to nasza propozycja, by pas startowy dla tych, którzy zaczynają działalność gospodarczą troszeczkę wydłużyć. Do tej pory po okresie dwuletnim działalność często była zamykana, nie była kontynuowana. Być może ten trzeci rok pomoże okrzepnąć tym małym firmom, gdy obciążenia składkami ZUS będą mniejsze.

Elżbieta Rafalska, minister MRPiPS

Źródło: www.kurier.pap.pl