Czy Polski Ład jest receptą na wyjście z sytuacji pocovidowej?

Polski Ład jest receptą na wyjście z sytuacji pocovidowej; rozwiązania w nim zawarte będą korzystne bądź neutralne dla 90 proc. podatników – mówił w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Zapowiedział też przedstawienie “Dolnośląskiego Ładu”, czyli projektów i rozwiązań dla regionu.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

 

Dworczyk podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Wałbrzychu przekazał informacje na temat wpływu tego programu na Dolny Śląsk. Wskazał, że Covid-19 spowodował największy w najnowszej historii kryzys nie tylko w Polsce, w Europie, ale na całym świecie.

 

“Rząd Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy, przedstawił program Polski Ład, który jest receptą na wyjście z sytuacji pocovidowej. Jest to również recepta, plan na to, aby Polska doszusowała do poziomu dochodów, rozwojów innych krajów Europy Zachodniej. Jest to plan na to, żebyśmy jako Polscy mieli dochody w perspektywie najbliższej dekady na poziomie obywateli, mieszkańców Portugalii, Włoch czy Hiszpanii” – mówił Dworczyk.

 

Zapowiedział, że Polski Ład będzie przedstawiany w całej Polsce poszczególnym grupom społecznym, samorządom. “Będziemy dyskutowali też nad realizacją tego dokumentu i treści w nim zawartych” – zapowiedział.

 

Dworczyk zapewnił, że rozwiązania zawarte w Polskim Ładzie będą korzystne bądź neutralne dla 90 proc. podatników. “Te rozwiązania pozwolą dać impuls gospodarce do rozwoju, który tak jest potrzebny po epoce Covid” – podkreślił polityk PiS.

 

Dworczyk zapowiedział, że dolnośląscy parlamentarzyści, samorządowcy PiS, w najbliższych dniach przedstawią “Dolnośląski Ład”, który będzie zestawem konkretnych projektów i rozwiązań dla regionu. “Będzie to komponujący się z Polskim Ładem dokument, który będzie pokazywał wizję rozwoju naszego województwa i regionu, pokazując konkretne projekty, które wzmocnią nas gospodarczo, które podniosą poziom życia mieszkańców Dolnego Śląska” – oświadczył.

 

Wiceminister klimatu Ireneusz Zyska podkreślił, że w ramach Polskiego Ładu zaplanowano wielomiliardowe kwoty na efektywność energetyczną, odnawialne źródła energii, gazyfikację obszarów i nowe technologie np. wodorowe, które będą mogły być wykorzystane energetyce, ciepłownictwie, transporcie czy w wielu technologiach przemysłowych.

 

„Już dzisiaj uruchomiliśmy duży projekt +Zielony transport publiczny+ , gdzie jest kwota dedykowana 1 mld 100 mln zł na wspieranie zeroemisyjnego, niskoemisyjnego transportu w miastach. To takie miasta jak Świdnica, Ząbkowice Śląskie już wiemy, że będą beneficjentami tego programu, gdzie będą dofinansowane autobusy elektryczne, czy stacje ładowania tych autobusów. To poprawi jakość powietrza, jakość życia” – powiedział Zyska.

 

Przypomniał o programie „Czyste powietrze”, na który rząd przeznaczył 103 mld zł.

 

„To już jest de facto realizacja Polskiego Ładu, gdzie zaproponowaliśmy dla regionu wałbrzyskiego, dla Dolnego Śląska, dla budynków wielorodzinnych specjalny pilotaż na termomodernizację. Jeśli wspólnota mieszkaniowa w stu procentach podejmie decyzję udziału w tym programie to może liczyć na dofinansowanie nawet do 290 tys. zł. To wielka pomoc dla takich miast jak m.in. Wałbrzych, gdzie budynki w całości mogą być termomodernizowane” – powiedział Zyska.

 

Wicemarszałek woj. dolnośląskiego Grzegorz Macko podkreślił, że Dolnośląski Ład ma być regionalnym komponentem Nowego Polskiego Ładu i w jego ramach zostaną pokazane konkretne zadania, konkretne inwestycje, które będą zrealizowane.

 

„Chcemy pokazać konkretne projekty dlatego, że wielu mieszkańców nas pyta na co te 770 mld zł, które z Krajowego Planu Odbudowy Polska uzyskała, dzięki skutecznym negocjacjom rządu, na co te pieniądze konkretnie mogłyby zostać przeznaczone. Co konkretnie można za nie wybudować. My przedstawimy w najbliższych dniach i tygodniach konkretne projekty, co chcemy, aby na Dolnym Śląsku zostało zrealizowane, które drogi, które linie kolejowe, które szpitale, które szkoły” – powiedział Macko.