Chiny wykluczają Micron z kluczowych projektów infrastrukturalnych z powodu zagrożeń dla bezpieczeństwa sieci

Chiny zakazują głównemu producentowi chipów Micron udziału w kluczowych projektach infrastrukturalnych

Pekin, Chiny – Krajowy regulator cyberprzestrzeni ogłosił niedawno, że amerykański producent układów pamięci, Micron Technology, stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. To oznacza, że produkty firmy zostaną wykluczone z kluczowych projektów infrastrukturalnych w drugiej co do wielkości gospodarce świata. Jest to pierwszy poważny ruch Chin przeciwko amerykańskiemu producentowi chipów, a napięcia między dwoma krajami narastają.

Ogłoszenie chińskiego regulatora cyberprzestrzeni, Administracji Cyberprzestrzeni Chin (CAC), było najnowszym wydarzeniem w trwającym sporze między Stanami Zjednoczonymi a Chinami w kwestii technologii kluczowych dla gospodarek na całym świecie. W odpowiedzi na tę sytuację, rząd USA oświadczył, że będzie współpracować ze swoimi sojusznikami w celu rozwiązania problemu “zakłóceń na rynku układów pamięci spowodowanych działaniami Chin”.

CAC nie podał szczegółów dotyczących zagrożeń stwierdzonych w produktach firmy Micron ani w których konkretnie produktach je znaleziono. Rzecznik Micron potwierdził, że firma otrzymała zawiadomienie od CAC po przeglądzie swoich produktów sprzedawanych w Chinach i obecnie ocenia kolejne kroki oraz oczekuje na dalsze rozmowy z chińskimi władzami.

Decyzja Chin o wykluczeniu Micron z kluczowych projektów infrastrukturalnych jest kolejnym krokiem w starciu między tymi dwoma gospodarczymi mocarstwami. Długotrwały spór doprowadził do tego, że Stany Zjednoczone nałożyły szereg środków przeciwko chińskiemu przemysłowi produkującemu chipy, a także zainwestowały miliardy dolarów w rozwój amerykańskiego sektora półprzewodników.

Ogłoszenie CAC nastąpiło tuż po spotkaniu przywódców G7 w Japonii, którzy wydali wspólne oświadczenie krytykujące Chiny za stosowanie “przymusu ekonomicznego”. Prezydent USA, Joe Biden, podkreślił, że kraje G7 dążą do zmniejszenia ryzyka i dywersyfikacji stosunków z Chinami poprzez podjęcie działań mających na celu dywersyfikację łańcuchów dostaw.