Centralna Komisja Wyborcza Mołdawii odrzuciła rejestrację prorosyjskiego bloku Pobieda

Centralna Komisja Wyborcza Mołdawii (CKW) podjęła decyzję o odmowie rejestracji prorosyjskiego bloku Pobieda, uzasadniając to niekonstytucyjnością jednej z partii wchodzących w jego skład oraz problemami związanymi z liderem ugrupowania. Decyzja ta została ogłoszona w środę przez mołdawski portal Newsmaker.

 

W postanowieniu CKW wskazano, że blok Pobieda obejmuje niekonstytucyjną partię Sor, której przewodniczącym jest zbiegły oligarcha Ilan Shor. Shor został skazany w Mołdawii na 15 lat więzienia za przestępstwa finansowe i obecnie przebywa poza granicami kraju. Został uznany za odpowiedzialnego za znaczne nadużycia, które miały wpływ na mołdawski system bankowy.

Kolejnym powodem odmowy rejestracji bloku Pobieda była jego nazwa, która jest zbyt podobna do nazwy innej partii, Victorie, będącej częścią tego samego bloku. CKW uznała, że rejestracja ugrupowania o takiej nazwie mogłaby wprowadzać wyborców w błąd.

Blok Pobieda został założony w kwietniu tego roku w Moskwie i skupia pięć partii, które są kontrolowane przez Ilana Shora. Pierwszy zjazd bloku odbył się w rosyjskiej stolicy, a Shor, mimo że uciekł z Mołdawii, pojawił się na spotkaniu. Według doniesień medialnych, obecnie przebywa w Izraelu.

Sekretarzem wykonawczym rady politycznej bloku została Jewgienija Gucul, przewodnicząca autonomicznej Gagauzji, która opowiada się za bliskimi relacjami z Moskwą. Partia Sor, której liderem jest Shor, została uznana za niekonstytucyjną w czerwcu zeszłego roku, a wcześniej przewodziła licznym protestom przeciwko prozachodnim władzom Mołdawii.

Decyzja CKW o odrzuceniu rejestracji bloku Pobieda jest postrzegana jako część szerszych działań mających na celu ograniczenie wpływów prorosyjskich ugrupowań w Mołdawii, szczególnie w kontekście nadchodzących wyborów prezydenckich, które odbędą się 20 października. W tym samym dniu planowane jest również referendum w sprawie członkostwa Mołdawii w Unii Europejskiej.

Po agresji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, Mołdawia, podobnie jak Ukraina, złożyła wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej. W ciągu trzech miesięcy uzyskała status państwa kandydującego, a w grudniu 2023 roku Unia Europejska wyraziła zgodę na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Mołdawią. Decyzja CKW wpisuje się w kontekst tych działań, mających na celu zbliżenie kraju do struktur zachodnich i oddalenie od wpływów Moskwy.