Brazylijczyk ze sfałszowanym dokumentem zatrzymany na polskiej granicy

W Jeleniej Górze, funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzili skuteczną operację, zatrzymując cudzoziemca, który usiłował przekroczyć polską granicę, posługując się sfałszowanymi dokumentami. Sprawę ujawniono podczas rutynowej kontroli na pokładzie autokaru kursującego z Wrocławia do Pragi, gdy zwrócono uwagę na 45-letniego mężczyznę podającego się za obywatela Portugalii.

 

Przy próbie weryfikacji jego tożsamości, podróżny okazał portugalski dowód osobisty, który niemal natychmiast wzbudził podejrzenia funkcjonariuszy. Po dokładnej analizie i porównaniu z oryginałem, stwierdzono, że dokument jest podrobiony. Mężczyzna ostatecznie przyznał, że jest obywatelem Brazylii i że nabył fałszywy dokument za 1500 euro od osoby pochodzenia tureckiego, którą spotkał w Niemczech.

Dodatkowo, cudzoziemiec przyznał, że w dniu zatrzymania przekroczył granicę niemiecko-polską, podróżując z Berlina do Wrocławia. Dalsze dochodzenie wykazało, że Brazylijczyk nie posiada żadnych legalnych dokumentów uprawniających go do wjazdu lub pobytu na terenie Polski.

W konsekwencji, cudzoziemiec został zatrzymany za nielegalny pobyt w Polsce oraz za posługiwanie się sfałszowanym dokumentem. Do czasu wyjaśnienia sprawy i podjęcia decyzji o ewentualnym wydaleniu z kraju, Brazylijczyk został umieszczony w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców. Wobec niego wszczęto także postępowanie karne za posługiwanie się fałszywym dokumentem jako autentycznym, za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.