Będzie pomoc dla samorządów w związku z katastrofą na Odrze

Sejm uchwalił ustawę o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze. Przyjął też ustawę, na mocy której samorządy jeszcze w tym roku otrzymają dodatkowe 13,7 mld zł.

 

Za ustawą o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze głosowało 429 posłów, przeciw był jeden poseł, nikt wstrzymał się od głosu. Po głosowaniu poseł Krzysztof Sobolewski (PiS) poinformował PAP, że zagłosował przeciw, bo się pomylił.

Wcześniej Sejm odrzucił poprawki zgłoszone przez opozycję, które m.in. wydłużały do 3 miesięcy okres wypłaty świadczenia. Ponadto Lewica chciała, by o wsparcie mogły liczyć firmy, które w sierpniu zanotowały spadek przychodów powyżej 30 proc. a nie – jak założył rząd – 50 proc. Z kolei Koalicja Obywatelska proponowała, by spadek przychodów wynosił co najmniej 40 procent.

– Procedowana ustawa wychodzi naprzeciw pilnym potrzebom przedsiębiorców i jak powiedziała pani minister – jest wynikiem rozmów z przedsiębiorcami. Po raz kolejny udowadniamy, że rząd Prawa i Sprawiedliwości to dobry rząd na trudne czasy – przekonywała podczas debaty Urszula Rusecka z PiS-u.

– Zamiast leczyć skutki i wydawać nasze duże budżetowe pieniądze na wsparcie dla przedsiębiorców, trzeba było po prostu do tego zatrucia nie dopuścić – stwierdził Marek Sawicki z PSL.

– W związku z tą katastrofą zobaczyliśmy też katastrofalny stan państwa. Państwo po prostu nie działa – ocenił Paweł Szramka, poseł niezrzeszony.

– Parametry wody są już na dzisiaj stabilne. Nie mamy zjawisk śnięcia ryb. Czyli ten przestój działalności gospodarczej de facto już na dzisiaj nie ma miejsca – zapewniała na konferencji prasowej minister klimatu Anna Moskwa.

Ustawa trafi teraz do prac w Senacie.

Zgodnie z ustawą, o pomoc będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy przede wszystkim z takich branż jak turystyczna, gastronomiczna czy sportowo-rekreacyjna. Pełen krąg podmiotów, wraz z kodami PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności), którym będzie przysługiwać jednorazowe świadczenie, zostanie wyszczególniony w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Jednorazowe świadczenie w wysokości 3010 zł będzie przysługiwało za każdego ubezpieczonego zgłoszonego w terminie do 31 lipca 2022 r. do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Jednorazowe świadczenie przysługujące płatnikowi składek będzie ustalane jako suma świadczeń należnych za każdego ubezpieczonego.

Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od 1 sierpnia 2022 roku.