Afera z fikcyjnymi fakturami: CBA zatrzymuje prezesa spółki w Szczecinie

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) w Szczecinie zatrzymali mężczyznę podejrzanego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Śledztwo, nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Szczecinie, dotyczy oszustw związanych z fikcyjnymi fakturami i niekorzystnym rozporządzaniem mieniem publicznych instytucji.

Działania grupy przestępczej

Grupa działała w latach 2019-2020, a jej celem było osiąganie korzyści majątkowych poprzez oszustwa związane z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). W szczególności fundusz wpisany na listę projektów BRIdgeAlfa, dysponujący środkami unijnymi, został wykorzystany do nielegalnego zwrotu wkładu inwestora i uzyskania korzyści majątkowych.

Przestępcy wyprowadzali środki przyznane przez NCBR na realizację grantu, wystawiając fikcyjne faktury przez sieć powiązanych podmiotów. W wyniku tych działań Narodowe Centrum Badań i Rozwoju poniosło straty w wysokości 800 tys. złotych.

Zatrzymanie prezesa spółki

27 czerwca 2024 roku, funkcjonariusze CBA zatrzymali prezesa zarządu spółki akcyjnej na terenie województwa wielkopolskiego. W ramach realizacji zabezpieczono dokumentację oraz elektroniczne nośniki danych użytkowane przez podejrzanego.

Środki zapobiegawcze

Zatrzymany został doprowadzony do Prokuratury, gdzie usłyszał trzy zarzuty. Wobec podejrzanego zastosowano środki zapobiegawcze, w tym poręczenie majątkowe w wysokości 150 tys. zł, dozór policyjny, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami oraz zakaz opuszczania kraju wraz z zatrzymaniem paszportu. Łączna wartość zabezpieczonego mienia w sprawie wynosi ponad 22 mln zł.

Rozwojowe śledztwo

Śledztwo ma charakter rozwojowy i planowane są kolejne zatrzymania. Dotychczas osiem osób usłyszało łącznie 23 zarzuty. Funkcjonariusze CBA i prokuratura kontynuują działania mające na celu pełne wyjaśnienie mechanizmów przestępczych oraz odzyskanie wyprowadzonych środków.

Sprawa stanowi kolejny przykład skutecznych działań CBA w walce z korupcją i przestępczością gospodarczą, mających na celu ochronę interesów publicznych oraz środków unijnych przed nielegalnym wykorzystaniem.