Ziobro odpowiada Morawieckiemu. “Zajmijmy się nie tyle krowami, ile portfelami Polaków”

Kolejna publiczna odsłona sporu między premierem Mateuszem Morawieckim a Zbigniewem Ziobrą. Szef rządu dziś rano, mówiąc o Ziobrze, przywołał powiedzenie o “krowie, która dużo ryczy, mało mleka daje”.

Lider Suwerennej Polski odpowiedział premierowi proponując “merytoryczną, bardzo poważną debatę” w sprawie pakietu Fit for 55, który ma na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej. – Zajmijmy się nie tyle krowami, ile portfelami Polaków – stwierdził.

– My obawiamy się o los naszych rodaków, ponieważ jeśli (pakiet – red.) Fit for 55 będzie realizowany w takiej wersji, jaką forsował Donald Tusk, a na którą zgodził Mateusz Morawiecki w grudniu 2020 roku w Brukseli, to według szacunków ekspertów są to koszty, które doprowadzą wiele milionów Polaków do pogorszenia sytuacji życiowej, a część z nich do ubóstwa – powiedział.

– My się na to nie zgadzamy. W interesie suwerenności Polski jest to, aby od tego programu odejść, więc proponuję panu premierowi merytoryczną, bardzo poważną debatę, jak odejść od narzuconych przez Unię Europejską zobowiązań z 2022 roku. Będziemy go w tym popierać – dodał. – Więc zajmijmy się nie tyle krowami, ile portfelami Polaków – podsumował.

Wśród dyrektyw i rozporządzeń pakietu Fit for 55 są akty prawne ukierunkowane na ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 procent do 2030 roku (w porównaniu z rokiem 1990) i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.