Wrocław chce wyremontować 100 budynków komunalnych do 2029 roku

Władze Wrocławia ogłosiły plan przeprowadzenia kompleksowych remontów w 100 budynkach komunalnych do 2029 roku, z których większość stanowią zabytkowe kamienice. Pierwsza faza projektu, która obejmie 22 kamienice, ma kosztować około 50 milionów złotych.

 

Do 2029 r. planujemy wyremontować 100 kamienic oraz podobną liczbę podwórek” – poinformował wiceprezydent Wrocławia Michał Młyńczak. Dotychczas, w latach 2019-2024, miasto zrealizowało renowację 44 kamienic komunalnych oraz 30 podwórek.

Remonty rozpoczną się od budynków znajdujących się na takich osiedlach jak Kleczków, Karłowice, Huby, Księże, Przedmieście Oławskie oraz Plac Grunwaldzki. Wszystkie te obiekty należą do miasta, a wiele z nich to ponadstuletnie kamienice, które są wpisane do Gminnej Ewidencji Zabytków.

Monika Tendaj-Bielawska, prezes spółki Wrocławskie Mieszkania, która zarządza tymi budynkami, zaznaczyła, że priorytetowo traktowane są te kamienice, które już przeszły proces modernizacji systemów grzewczych, polegający na likwidacji pieców węglowych i podłączeniu do sieci ciepłowniczej lub instalacji ogrzewania gazowego. Kolejnym etapem będzie termomodernizacja budynków, która obejmie m.in. ocieplenie elewacji, wymianę stolarki okiennej i instalacji elektrycznych. W niektórych przypadkach planowane są także prace związane z budową łazienek oraz likwidacją toalet na wspólnych korytarzach.

Wrocław dysponuje jednym z największych zasobów komunalnych w kraju, liczącym około 30 tysięcy mieszkań w prawie 1,5 tysiąca budynków będących własnością miasta oraz około 4 tysiące wspólnot mieszkaniowych, w których gmina ma swoje udziały. Większość z tych mieszkań znajduje się w kamienicach wymagających regularnych prac remontowych i modernizacyjnych, aby zapewnić odpowiedni standard życia ich mieszkańcom.

Choć koszty inwestycji są znaczne, władze miasta podkreślają, że remonty te są kluczowe dla poprawy jakości życia mieszkańców oraz dla zachowania historycznego dziedzictwa Wrocławia. Nakłady na ten projekt zestawiane są z innymi istotnymi wydatkami, takimi jak inwestycje drogowe, które w 2024 roku mają wynieść co najmniej 170 milionów złotych.