Wielka Brytania przedłuża programy wizowe dla Ukraińców:. Nowy rozdział wsparcia w obliczu konfliktu

W obliczu trwającej agresji Rosji na Ukrainę, rząd Wielkiej Brytanii ogłosił kluczową decyzję o przedłużeniu programów wizowych dla Ukraińców o 18 miesięcy. Ten humanitarny gest ma na celu zapewnienie „pewności i stabilności” dla około 200 200 obywateli Ukrainy, którzy znaleźli schronienie na Wyspach Brytyjskich od czasu inwazji rosyjskiej

W ramach trzech programów wizowych: „Domy dla Ukrainy”, „Ukraińska Rodzina” i „Przedłużenie Ukrainy”, Ukraińcy i ich rodziny otrzymali prawo do trzyletniego pobytu, z pierwszymi wizami wygasającymi w marcu 2025 roku. Dzięki nowemu przedłużeniu, najwcześniejsze wizy będą ważne co najmniej do września 2026 roku, umożliwiając Ukraińcom dalszy dostęp do pracy, świadczeń, opieki zdrowotnej i edukacji.

Minister migracji Tom Pursglove podkreślił hojność rodzin na terenie całej Wielkiej Brytanii, które otworzyły swoje domy i serca dla uchodźców z Ukrainy, uciekających przed okrucieństwami wojny. Wielka Brytania potwierdza swoje zobowiązanie do zapewnienia bezpiecznej przystani osobom uciekającym przed konfliktem, podkreślając jednocześnie silne przekonanie, że Ukraina kiedyś znów stanie się bezpieczna.

Oświadczenie rządu brytyjskiego zbiega się z Konferencją Bezpieczeństwa w Monachium, gdzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski apelował o zwiększone dostawy broni do swojego kraju. Lord Cameron, minister spraw zagranicznych, wskazał na liderującą rolę Wielkiej Brytanii w zapewnianiu wsparcia dla Ukrainy i wezwał sojuszników, w tym Stany Zjednoczone, do podtrzymania swojego wsparcia.

Decyzja o przedłużeniu programów wizowych jest wyraźnym sygnałem wsparcia Wielkiej Brytanii dla Ukrainy, docenianym przez Eduarda Fesko, chargé d’affaires w ambasadzie Ukrainy w Wielkiej Brytanii. W momencie globalnych wyzwań bezpieczeństwa, Wielka Brytania pozostaje na czele narodów wspierających Ukrainę w jej walce o suwerenność i przeciwstawiających się agresji rosyjskiej, podkreślając znaczenie solidarności międzynarodowej i konieczność zdecydowanego działania w obliczu niesprawiedliwości.