W ubiegłym roku zaginęło ponad 6,7 tysiąca dzieci. Co jest najczęstszą przyczyną?

Jak wynika z danych podanych przez Policję, w 2017 roku zgłoszono aż 6749 zaginięć osób poniżej 18. roku życia. Jakie są najczęstsze przyczyny zaginięcia dziecka?

Spośród 19,5 tysięcy zaginięć w 2017 roku aż 6749 dotyczyło osób poniżej 18. roku życia. Jeszcze w tym samym roku udało się ustalić miejsce pobytu w 6740 przypadkach.

Od lat, najliczniejszą grupą wiekową zaginionych dzieci jest młodzież między 14. a 17. rokiem życia. W ubiegłym roku było to 5353 nastolatków.

Najczęstszym powodem zaginięć młodzieży są celowe ucieczki z domów, placówek opiekuńczo-wychowawczych i domów dziecka. Jak zauważa policja, rodzice lub opiekunowie dopiero w sytuacji zaginięcia, gdy są pytani przez funkcjonariuszy o szczegóły z życia zaginionego, uświadamiają sobie, że nie wiele wiedzą o swoich dzieciach.

Z kolei w przypadku pozostałych grup wiekowych, czyli 0-6 lat i 7-13 lat, najczęstszym powodem zaginięć jest brak sprawowania należytej opieki nad dzieckiem przez rodziców i opiekunów.

Policja zwraca jednak uwagę na coraz częściej pojawiający się problem jakim są tzw. porwania rodzicielskie. W ubiegłym roku odnotowano 610 tego typu spraw.