Trzy osoby, w tym chirurg kliniki medycyny estetycznej w Poznaniu zatrzymane przez policję

Poznańscy policjanci zatrzymali trzy osoby pracujące w jednej z klinik medycyny estetycznej w Poznaniu. Sprawa związana jest z przeprowadzaniem zabiegów przez lekarza, który nie posiada odpowiednich uprawnień. Co najmniej dwie pacjentki zatrzymanego lekarza trafiły po nich do szpitala w ciężkim stanie.

 

Sprawa ma swój początek w czerwcu 2022 roku, kiedy to policjanci otrzymali informację o przeprowadzaniu zabiegów chirurgicznych przez lekarza, który nie posiada odpowiednich uprawnień. Ustalono, że co najmniej dwie z pacjentek trafiły po nich w ciężkim stanie do szpitala po wykonanych zabiegach.

W toku czynności procesowych śledczy zabezpieczyli dokumentację medyczną i powołali biegłych sądowych. Ustalono, że klinika reklamowała się w Internecie zachęcając do zabiegów kosmetycznych i chirurgicznych niskimi cenami.

W trakcie działań policjanci ustalili również, że zabiegi chirurgiczne były przeprowadzane w pomieszczeniach niespełniających wymogów sanitarnych do przeprowadzania zabiegów medycznych.

Jak poinformowała dziś Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu, funkcjonariusze Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego przy współpracy z Prokuraturą Regionalną pod koniec grudnia 2022 roku zatrzymali trzy osoby: 35-letnią kobietę i 37-letniego mężczyznę, będących współwłaścicielami kliniki oraz 43-letniego lekarza.

Wobec całej trójki zastosowano dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe, a lekarz dodatkowo otrzymał zakaz wykonywania zawodu.

Śledczy ustalają, czy jest więcej poszkodowanych w sprawie.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono ponad 80 tysięcy złotych.

Lekarzowi w toku przeprowadzonych czynności przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw z art. 160 par. 2 kk, art. 156 par. 1 pkt. 2 kk i art. 157 par.1 kk. Natomiast współwłaściciele kliniki usłyszeli zarzut pomocnictwa dotyczący przestępstwa z art. 160 kk. Lekarzowi wykonującemu zabiegi chirurgiczne za zarzucane mu przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze nie mniejszym niż 3 lata. Natomiast właścicielom kliniki grozi do 5 lat pozbawienia wolności.