Sztuczna inteligencja a konsumpcja zasobów: Sekrety pośród pól kukurydzy w Iowa

Budowanie produktu opartego na sztucznej inteligencji, takiego jak ChatGPT, może być trudne do oszacowania pod względem kosztów.

Jednak dla technologii wspieranej przez Microsoft w firmie OpenAI kluczowe okazało się zużycie ogromnych ilości wody. Pochodziła ona z dorzecza rzek Raccoon i Des Moines w środkowym Iowa. Była wykorzystywana do chłodzenia potężnego superkomputera uczącego systemy AI naśladowania ludzkiego pisania.

W miarę jak rywalizują o skorzystanie z boomu na generatywną sztuczną inteligencję, czołowi developerzy technologiczni, w tym Microsoft, OpenAI i Google, przyznają, że rosnące zapotrzebowanie na ich narzędzia AI niesie ze sobą wysokie koszty. Dotyczą one zarówno drogich półprzewodników, jak i wzrostu zużycia wody.

Jednak często są tajemniczy jeśli chodzi o szczegóły. Niewielu ludzi w Iowa wiedziało o tym, że jest ono miejscem narodzin najbardziej zaawansowanego modelu językowego OpenAI, GPT-4, dopóki jeden z głównych wykonawców Microsoftu nie powiedział w przemówieniu, że został on “dosłownie stworzony obok pól kukurydzy na zachód od Des Moines.”