Szef MON: doniesienia o wyprowadzeniu wojsk na ulice i zamykaniu miast to fake newsy

Doniesienia o wyprowadzeniu wojsk na ulice oraz zamykaniu miast to fake newsy – podkreślił w piątek szef MON Mariusz Błaszczak. Zapowiedział również, że w przyszłym tygodniu Wojska Obrony Terytorialnej uruchomią infolinię dla osób poddanych kwarantannie

Na piątkowym briefingu prasowym Błaszczak zaapelował o nieuleganie panice w związku z wystąpieniem koronawirusa.

“Chciałem zdementować fake newsy o tym, że Wojsko Polskie będzie wyprowadzane na ulice. To jest typowy fake news” – podkreślił. Błaszczak zaznaczył też, że dezinformacją są doniesienia o zamykaniu miast. “Apeluję, aby czerpać informację z wiarygodnych źródeł, takie źródła to strony internetowe polskiego rządu” – zaznaczył.

Minister podkreślił, że wojsko aktywnie wspiera inne służby w zapewnianiu bezpieczeństwa. Jako przykład wskazał działania żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej na lotniskach. “Żołnierze mierzą temperaturę podróżnym, a także zbierają formularze lokalizacyjne” – zaznaczył. Błaszczak poinformował też, “terytorialsi” wspierają są seniorów i kombatantów. Z kolei żołnierze operacyjni – dodał – w tym z wojsk lotniczych, m.in. transportują środki medyczne.

“Gotowe są także inne rodzaje wojsk, np. wojska inżynieryjne. Jedna z brygad logistycznych wspierała Straż Graniczną w ustawianiu kontenerów na granicach, Straż Graniczną wspierają również żołnierze WOT” – powiedział minister podkreślając, że również wojskowe służby medyczne aktywnie wspierają cywilną służbę zdrowia.

Szef MON poinformował, że na początku przyszłego tygodnia WOT uruchomia infolinię z dyżurami psychologów, którzy będą wspierać osoby przebywające na kwarantannach. “Wsparcie psychologiczne świadczone przez żołnierzy WOT jest bezcenne” – ocenił.

Minister przypomniał również, że zawieszone zostały zajęcia na wojskowych uczelniach. “Jednocześnie chciałem podkreślić, że studenci w mundurach są żołnierzami Wojska Polskiego. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, są do dyspozycji, aby wspierać inne służby” – podkreślił.

Łącznie w Polsce od 4 marca, czyli od dnia, gdy poinformowano o pierwszym przypadku w kraju, zdiagnozowano 61 osób zarażonych SARS-CoV-2, jedna z zakażonych osób zmarła. To pacjentka hospitalizowana w Poznaniu. Jej stan był ciężki, cierpiała też na inne choroby.(PAP)