Szef Grupy Wagnera grozi wycofaniem wojsk z Bachmutu z powodu niedoboru amunicji

Rosyjska Grupa Wagnera, prywatna armia związana z Kremla, wycofa swoje wojska z ukraińskiego miasta Bachmut z powodu niedoboru amunicji – oświadczył Jewgienij Prigożyn, szef tej grupy najemników.

Ostrzegł, że jeśli niedobory nie zostaną rozwiązane, jego najemnicy będą zmuszeni albo się wycofać, albo pozostać i umrzeć. Bachmut to miasto, które Rosja próbowała zdobyć od miesięcy, mimo jego wątpliwej wartości strategicznej.

Prigożyn przypiął swoją decyzję bezpośrednio do ministerstwa obrony i skarżył się na brak amunicji. Kreml odmówił komentarza w sprawie nagrania, ponieważ odnosi się do tego, co nazywa „specjalną operacją wojskową” na Ukrainie. Bitwa o Bachmuta ciągnie się od miesięcy i uważa się, że pochłonęła tysiące istnień ludzkich.

Analityk wojskowy Rob Lee twierdzi, że ostatnia skarga Wagnera dotycząca niedoborów prawdopodobnie odzwierciedla racjonowanie amunicji przez rosyjskie ministerstwo obrony przed długo oczekiwaną kontrofensywą Ukrainy. Ministerstwo musi bronić całego frontu, ale jedynym zmartwieniem Prigożyna jest zdobycie Bachmuta. Lee dodał, że gdyby Wagnerowi udało się zdobyć miasto, Prigożyn mógłby ubiegać się o kredyt polityczny.

Wydaje się, że w osobnym posunięciu Prigożyn zatrudnił generała armii, który niedawno został odwołany ze stanowiska szefa logistyki. Generał pułkownik Michaił Mizincew został okrzyknięty rzeźnikiem Mariupola za udział w zeszłorocznym bombardowaniu miasta portowego na południu Ukrainy, zdobytego rok temu przez siły rosyjskie. Prigożyn powiedział wcześniej, że zaproponował mu stanowisko zastępcy dowódcy Wagnera.

Bachmut to kolejne miasto, które Grupa Wagnera opuszcza. W lutym opublikował kolejne zdjęcie swoich martwych żołnierzy i obwinił dowódców armii za ich śmierć. Chociaż wojsko zaprzeczyło celowemu głodzeniu jego grupy pocisków Wagnera, w tamtym czasie zareagowali zwiększeniem dostaw na linię frontu.

Prigożyn jest poszukiwaczem rozgłosu, a jego wpływ najwyraźniej osłabł w ostatnich miesiącach.