Ukraina: w lutym ginie więcej rosyjskich żołnierzy niż w pozostałych miesiącach wojny

Według ukraińskich danych rosyjscy żołnierze giną w tym miesiącu na Ukrainie w większej liczbie niż kiedykolwiek od pierwszego tygodnia inwazji.

 

Ukraińskie dane pokazują, że w lutym ginęło 824 rosyjskich żołnierzy dziennie.

Liczby zostały podkreślone przez Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii. Liczb nie można zweryfikować – ale Wielka Brytania twierdzi, że trendy są „prawdopodobnie dokładne”.

Wzrost nastąpił w czasie, gdy Rosja rozpoczęła „wielką ofensywę”.

Jednak sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksij Daniłow również powiedział, że Rosja ma „duże problemy” z kampanią.

„Nasze wojska bardzo silnie odpierają [ofensywę]” – powiedział Daniłow. „Zaplanowana przez nich ofensywa już się odbywa, stopniowo, ale nie jest to ofensywa, którą sobie wyobrażali”.

W zeszłym tygodniu ustępujący minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział, że spodziewają się nowej rosyjskiej ofensywy około 24 lutego – w rocznicę inwazji na pełną skalę.

Niektóre z najbardziej zaciekłych walk toczyły się wokół Bachmutu na wschodzie kraju.

W niedzielę szef rosyjskich najemników Wagnera powiedział, że grupa zajęła osadę w pobliżu zniszczonego miasta.

Jewgienij Prigożyn powiedział w Telegramie: „Dzisiaj osada Krasna Hora została zajęta przez oddziały szturmowe PKW Wagnera”.

Prigożyn również przypisał swojej grupie uznanie za ofensywę na Bachmut, bagatelizując rolę armii rosyjskiej: „W promieniu 50 km, plus minus, są tylko myśliwce Wagner PMC” – napisał.

Oświadczenie wskazuje na długotrwałe napięcia między rosyjską armią a Wagnerem.

Kiedy w styczniu zajęto miasto Soledar, Prigożyn twierdził, że jego bojownicy przejęli tam pełną kontrolę, chwalił się, że tylko jego żołnierze brali w tym udział – twierdzenie to zostało zakwestionowane przez rosyjskie ministerstwo obrony.

Strategiczne znaczenie Bakhmutu zostało zakwestionowane, ale przedłużające się walki zamieniły go w symboliczną nagrodę.

Według ukraińskich danych, podkreślonych przez Wielką Brytanię, 824 rosyjskie straty dziennie to ponad czterokrotnie więcej niż w czerwcu i lipcu, kiedy każdego dnia ginęło około 172 rosyjskich żołnierzy.

Ukraińskie wojsko twierdzi, że od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę zginęło 137 780 rosyjskich żołnierzy.

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii zwróciło uwagę, że niedawny wzrost może wynikać z „szeregu czynników, w tym braku wyszkolonego personelu, koordynacji i zasobów na całym froncie”.

Ukraina „również nadal cierpi z powodu wysokiego wskaźnika wyniszczenia”, stwierdziła Wielka Brytania.

Siły rosyjskie poczyniły niewielkie postępy na Ukrainie od czasu wycofania się z głównego miasta Chersoniu na południu w listopadzie ubiegłego roku.

W zeszłym miesiącu po zaciętej bitwie zdobyli miasto Soledar na północ od Bachmutu. Zdobycie Bachmut mogłoby umożliwić siłom rosyjskim natarcie na większe miasta Kramatorsk i Słowiańsk.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do krajów zachodnich o pośpieszne wysłanie na Ukrainę ciężkiego uzbrojenia, aby pomóc Ukrainie odeprzeć spodziewaną ofensywę Rosji.

Stany Zjednoczone zgodziły się w zeszłym tygodniu na wysłanie pocisków dalekiego zasięgu, które umożliwiłyby Ukrainie podwojenie zasięgu ataku.

Ale prezydent Zełenski chce, aby Zachód wysłał myśliwce – mówiąc podczas wizyty w brytyjskim parlamencie w tym tygodniu, że „z góry dziękuje wszystkim za potężne angielskie samoloty”.