Sensacyjne odkrycie na dnie Bałtyku: XIX-wieczny wrak z ponad 100 butelkami szampana

Polska grupa nurkowa Baltitech dokonała niezwykłego odkrycia na dnie Morza Bałtyckiego. Podczas badań sonarowych natrafili na wrak żaglowca z XIX wieku, który okazał się być prawdziwym skarbem – zawierał ponad 100 butelek szampana, wina, wody mineralnej i porcelany.

Nieoczekiwane Odkrycie

Początkowo nurkowie myśleli, że na sonarze widzą zwykłą łódź rybacką. Kiedy jednak zeszli pod wodę, odkryli XIX-wieczny żaglowiec, który przewoził imponującą ilość butelek z alkoholem i wodą mineralną. Znalezisko zostało dokonane około 20 mil morskich (37 km) na południe od szwedzkiej wyspy Olandia.

Skarb z Morza

Tomasz Stachura, lider zespołu Baltitech, opisuje odkrycie jako „skarb”. “Jestem nurkiem od 40 lat. Od czasu do czasu widać jedną, dwie butelki. Ale nigdy nie widziałem takich skrzynek z butelkami alkoholu i koszy z wodą” – mówi Stachura. Butelki wody mineralnej oznaczone marką niemieckiej firmy Selters pomogły w datowaniu wraku na lata 1850-1867.

Możliwy Ładunek dla Cara Rosji

Stachura podejrzewa, że ładunek mógł być przeznaczony dla cara Rosji, Mikołaja I. „Towary mogły trafić na stół cara, który według doniesień stracił statek w tym rejonie w 1852 roku” – tłumaczy Stachura. Podejrzewa, że statek płynął do Sztokholmu lub Sankt Petersburga, co dodatkowo wspiera tę teorię.

Idealne Warunki dla Przechowywania

Warunki, w których butelki spoczywały – na głębokości 58 metrów, w zimnie i ciemnościach – były idealne dla ich konserwacji. Zdaniem Henry’ego Jeffreysa, autora książki “Empire of Booze”, szampan z XIX wieku był znacznie słodszy niż dzisiejszy i prawdopodobnie zawierał brandy, co pomagało w jego konserwacji.

Co Dalej?

Na razie skarb pozostaje na dnie morza. Do pomocy wezwano podwodnych archeologów, a szwedzkie władze zostały powiadomione o znalezisku. Zanim wrak zostanie wydobyty na powierzchnię, konieczne będzie przeprowadzenie odpowiednich procedur administracyjnych.

„Leżał tam 170 lat, niech tak leży jeszcze rok” – podsumował Stachura.

Odkrycie to pokazuje, jak wiele tajemnic kryje jeszcze dno Morza Bałtyckiego i jak istotne są działania zespołów badawczych takich jak Baltitech w odkrywaniu naszej historii.