Rząd chce ułatwić funkcjonowanie osób niepełnosprawnych i zmniejszyć bariery w społeczeństwie

Dzisiaj w Poznaniu odbyły się konsultacje społeczne w ramach programu “Za Życiem”. Uczestnicy nie tylko omawiali rozwiązania jak pomóc osobom niepełnosprawnym w codziennym funkcjonowaniu, ale też o tym jak pokonać w społeczeństwie lęk przed osobami z niepełnosprawnością.

Sekretarz stanu w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej, tłumaczył, że celem istnienia teg programu jest poszukiwanie rozwiązań, które ułatwią funkcjonowanie i codzienne życie nie tylko osobom z niepełnosprawnością, ale także ich opiekunom. Idea programu “Za Życiem” zakłada także, że dzięki uświadamianiu społeczeństwa o funkcjonowaniu osób niepełnesprawnych uda się przełamać różne bariery i lęki, które w społeczeństwie w tym temacie istnieją.

“Łamiemy różne bariery, jeśli chodzi o komunikację, dostępność, natomiast są także bariery w świadomości, wynikające z tego, że często zapominamy, że w Polsce jest, według danych GUS, 5 mln osób niepełnosprawnych. (…) Jeśli uwzględnimy ich rodziny, ich opiekunów, ich przyjaciół to jest to naprawdę armia ludzi, która styka się z problemami niepełnosprawności i powinna mieć nasze wsparcie” – wyjaśniał sekretarz stanu w MRPiPS, wiceminister Krzysztof Michałkiewicz.

Organizatorzy akcji uważają, że lęki i bariery w społeczeństwie biorą się głównie z niewiedzy. Program ma więc uświadamiać wszystkich o tym, jakie potrzeby mają osoby niepełnosprawne i jakiego rodzaju wsparcia potrzebują.

“Uważam, że często te bariery wynikają z lęku. Niekoniecznie wiemy, jak się zachować, kiedy widzimy osobę niepełnosprawną – czy powinniśmy podejść, pomóc, czy przeprowadzić osobę niewidomą, czy może wręcz przeciwnie – nie przeszkadzać, bo sobie świetnie sama radzi. Często ten lęk przed angażowaniem się, jeśli chodzi o kontakt z osobą niepełnosprawną wynika po prostu z braku wiedzy” – dodaje Michałkiewicz.

Resort planuje także wprowadzić nowe ustawy, które miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Wstępny pakiet tych ustaw został zaprezentowany podczas dzisiejszych konsultacji w Poznaniu. Jak wyjaśniał wiceminister, przepisy te regulują między innymi kwestie organizacji Warsztatów Terapii Zajęciowej, edukacji społecznej, zawodowej osób niepełnosprawnych oraz kwestie ułatwień dla opiekunów osób niepełnosprawnych i zasiłku pielęgnacyjnego.

Jak tłumaczył Krzysztof Michałkiewicz, ministerstwu zależy na stworzeniu miejsc, które będzie odpowiadać potrzebom osób niepełnosprawnych, a także będzie dla nich bezpiecznym miejscem na tymczasowy pobyt. Pierwsze obiekty przeznaczone na ten cel miałyby rozpocząć działalność w przyszłym roku.

Sam program “Za Życiem” rusza w styczniu. Jego celem jest wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin, począwszy od zapewnienia dostępu do wszechstronnej opieki nad kobietą w okresie ciąży, w tym powikłanej, porodu i połogu oraz wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

Źródło: kurier.pap.pl