Rozbicie dwóch zorganizowanych grup narkotykowych w Warszawie

W wyniku skoordynowanych działań policji z Warszawy i Białegostoku, przy wsparciu prokuratorów Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, udało się rozbić dwie zorganizowane grupy przestępcze zajmujące się dystrybucją narkotyków na terenie warszawskiej Pragi.

W operacji zatrzymano 35 osób, z czego 16 zostało tymczasowo aresztowanych. Działania prowadzone były z udziałem kontrterrorystów oraz funkcjonariuszy z KRP Warszawa VI i KWP w Białymstoku. Podczas akcji zabezpieczono również broń palną i 145 sztuk amunicji.

Wielomiesięczne Śledztwo i Precyzyjne Uderzenie

Aby zebrać dowody przeciwko podejrzanym, śledczy potrzebowali kilku miesięcy intensywnej pracy i zaangażowania. Członkowie obu grup przestępczych działali głównie na terenie Pragi Północ, specjalizując się w wprowadzaniu do obrotu różnego rodzaju narkotyków i substancji psychotropowych. Dzięki zgromadzonym informacjom, policjanci CBŚP, wspierani przez jednostki specjalne, przygotowali skoordynowaną operację, która objęła niemal 40 lokalizacji. Efektem było zatrzymanie 35 osób.

Pierwsza Grupa – Śledztwo w Warszawie

Śledztwo w sprawie jednej z grup prowadzone jest przez policjantów z Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji, przy współpracy z Komendą Rejonową Policji Warszawa VI. Podejrzani mieli wprowadzić do obrotu kilkadziesiąt kilogramów narkotyków w latach 2023-2024. Akcja, w której uczestniczyli funkcjonariusze z Warszawy, Poznania, Wrocławia oraz kontrterroryści z Radomia, zakończyła się zatrzymaniem 21 osób. Wśród nich 7 podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym 2 podejrzanych o kierowanie grupą. Zabezpieczono mefedron, heroinę, amfetaminę i marihuanę. Na wniosek prokuratora, 8 zatrzymanych zostało tymczasowo aresztowanych na okres trzech miesięcy.

Druga Grupa – Śledztwo w Białymstoku

Równoległe śledztwo prowadzą policjanci z Zarządu w Białymstoku CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. Działania miały miejsce w Warszawie, Ząbkach i Markach, gdzie zatrzymano 14 osób przy wsparciu funkcjonariuszy z Rzeszowa, Radomia, Lublina, oraz jednostek kontrterrorystycznych. Członkowie tej grupy zajmowali się handlem narkotykami na terenie Pragi Północ. Policjanci zabezpieczyli broń palną, 145 sztuk amunicji, narkotyki, ponad 200 tys. zł w gotówce oraz dwa pojazdy warte blisko 100 tys. zł. W prokuraturze zatrzymanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dystrybucji znacznych ilości narkotyków. Tymczasowo aresztowano 8 osób, w tym podejrzanego o kierowanie grupą.

Dalszy Rozwój Śledztwa

Oba śledztwa są w toku i mogą prowadzić do kolejnych zatrzymań oraz ujawnienia większej ilości dowodów na działalność przestępczą obu grup. Policja i prokuratura kontynuują prace nad rozwikłaniem pełnej struktury organizacyjnej oraz sieci powiązań tych zorganizowanych grup przestępczych.